2008-06-17: ZHP weźmie udział w akcji STOP18!

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 czerwca 2008

Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18! został uruchomiony w 1998 roku. Akcja opiera się na współpracy firm i organizacji, które podejmują wspólne działania w celu przeciwdziałania dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych.

Program STOP18! został wpisany na listę akcji wspierających rządowe inicjatywy „Bezpieczne Wakacje” i „Razem Bezpieczniej”. Według najnowszych badań, w Polsce zaledwie co czwarty sprzedawca odmawia sprzedaży papierosów osobie nieletniej.

W ubiegłorocznym Programie STOP 18! uczestniczyło m.in. ponad 200 samorządów, 120 jednostek straży miejskiej oraz 100 drużyn harcerskich ZHP. Harcerze w wakacje odwiedzali punkty sprzedaży, przekazywali materiały informacyjne oraz prowadzili harcerskie badania poziomu przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim.

Harcerze ZHP w 2007 roku brali również udział również w konferencjach prasowych Programu STOP18! (konferencja inauguracyjna w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, konferencja w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku, konferencja podczas Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży). Jesienią, Koordynatorzy Programu STOP18! przesłali zainteresowanym drużynom ZHP dyplomy z podziękowaniem za udział w akcji.

XI edycja Programu STOP18! trwa od marca 2008 roku. Jej kulminacją będzie II Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży, zaplanowany na 11 września.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18”, opublikowanego w serwisie zhp.pl (więcej informacji).