Przejdź do zawartości

2008-06-17: Wspólny koncert Gorana Bregoviča i Zespołu "Śląsk"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 czerwca 2008
Wspólny koncert Gorana Bregovicia i Zespołu "Śląsk"

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" informuje, że w związku z wypadkiem Gorana Bregovicia, termin wspólnego koncertu w katowickim "Spodku" zostaje przesunięty z dnia 20 czerwca na dzień 12 września 2008, godz. 19:00.

Miejsce koncertu nie ulega zmianie i pozostaje nim Hala "Spodek" w Katowicach.

Goran Bregović uległ wypadkowi 12 czerwca 2008 roku. Jak poinformowała Zespół "Śląsk" Maria Rankov – menadżerka artysty – Goran Bregović czuje się dobrze, po przeprowadzonej operacji nie powinien odczuwać żadnych następstw wypadku. W czasie rekonwalescencji lekarze zabronili jednak muzykowi podróżowania przez okres co najmniej 3 tygodni. W związku z tym koncert z Zespołem "Śląsk" oraz wszystkie zaplanowane koncerty Bregovića do 7 lipca 2008 roku zostają odwołane. Termin wspólnego koncertu "Śląska" i Gorana Bregovića został przesunięty na pierwszy z możliwych terminów, który nie koliduje z planami koncertowymi muzyka i Zespołu - poinformowała Agnieszka Kukuła Rzecznik Prasowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.


20 czerwca 2008 roku, o godz. 20:00, w katowickiej Hali "Spodek" odbędzie się wspólny koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" (jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę, siedziba zespołu mieści się w zamku w Koszęcinie koło Lublińca) oraz Gorana Bregoviča (w swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia ludowe z męskimi chórami i dźwiękami z syntezatora) wraz z "Wedding & Funeral Orchestra".

Po raz pierwszy w Polsce, Goran Bregovič wystąpi na scenie z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Przedsięwzięcie jest projektem łączącym w dialogu międzykulturowym wielu artystów oraz przedstawicieli różnych nacji.

Choreografem tego koncertu jest Juraj Kubanki, międzynarodowej sławy choreograf ze Słowacji, oraz Michaił Zubkov, tancerz i choreograf o rodowodzie rosyjskim. Dotychczasowa współpraca Bregoviča z artystami w Polsce miała charakter głównie muzyczno – wokalny.

W 2008 r Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" obchodzi swój Jubileusz - 55 – lecie istnienia. Wspólny koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" – instytucji popularyzującej polską kulturę narodową z Goranem Bregovičem, pozwoli dotrzeć z założeniami Roku Dialogu Międzykulturowego do ogromnej rzeszy publiczności. Wspólny projekt koncertu łączącego różnorodne kultury to podjęcie działań na rzecz uświadamiania obywateli Unii Europejskiej, zwłaszcza ludzi młodych, jakie znaczenie ma zaangażowanie w dialog międzykulturowy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]