2008-06-17: Kraj Trnawski podpisze umowę o partnerstwie z województwem Kujawsko-Pomorskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 czerwca 2008

We wrześniu planowane jest podpisanie umowy o współpracy zagranicznej, pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim, a słowackim Krajem trnawskim.

Marszałek Piotr Całbecki przebywał z wizytą na Słowacji, podczas której omawiano z władzami słowackiego regionu szczegóły współpracy. Z propozycją nawiązania kontaktów partnerskich Kujawsko - Pomorskiego z Krajem Trnawskim zwrócił się do nas ambasador Słowacji w RP František Ružička.

Temat polsko - słowackiej współpracy międzyregionalnej podejmowano, także przy okazji kwietniowego Forum Gospodarczego w Toruniu, gdzie prezentował się region trnawski. Właśnie na Forum Gospodarczym zaplanowano obecną wizytę marszałka w Trnawie.

Podczas zakończonej wczoraj wizyty ustalono, że współpraca polsko - słowacka będzie dotyczyć przede wszystkim sfery gospodarczej. Skoncentruje się na dużych inwestycjach gospodarczych. W Kraju Trnawskim powstała największa inwestycja przemysłu motoryzacyjnego w Europie Środkowej: fabryka PSA Peugeot Citroen, która wytworzyła w roku 2008, aż 2 procent PKB Słowacji. Sektor motoryzacyjny zapewnił pracę co najmniej 100 tysiącom ludzi. Słowacja jest dziś największym producentem samochodów na świecie, w przeliczeniu na jednego obywatela.

Zawiąże się również współpraca w dziedzinie nowoczesnych technologii i współpracy środowisk naukowych.

Kujawsko-pomorskie może skorzystać z doświadczeń turystycznych Słowaków. Region trnawski, słynie między innymi z Małych Karpat i licznych uzdrowisk.

- Słowacja spełnia już wszystkie warunki, by stać się członkiem strefy euro od stycznia 2009 roku - mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. - Będziemy mieć więc partnera, który przekaże nam swoje doświadczenia z wprowadzaniem europejskiej waluty, w podobnej do nas gospodarce.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości

Źródła[edytuj | edytuj kod]