Przejdź do zawartości

2008-06-14: USA: piwo i jedzenie za pokrewieństwo ze średniowiecznym irlandzkim władcą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 czerwca 2008

W dwóch irlandzkich pubach w Stanach Zjednoczonych (McSorley's w Nowym Jorku i Sean's Bar w Athlone) będą przeprowadzane wśród chętnych testy DNA w celu potwierdzenia pokrewieństwa z Niallem od Dziewięciu Zakładników (Niall Noigiallach), średniowiecznym irlandzkim królem, który otrzymał taki przydomek ze względu na branie zakładników w celu podporządkowania przeciwników. W V wieku władca ten był inicjatorem dynastii dominującej przez kolejne sześć stuleci w Irlandii.

Testy będą przeprowadzone 15 czerwca (w USA jest to Dzień Ojca organizowany od 1966 r. w trzecią niedzielę czerwca). Ochotnicy którzy poddadzą się badaniu, a następnie wykaże ono, że są spokrewnieni z Niallem otrzymają darmowe piwo i jedzenie.

Akcja związana jest z wynikami badań, które zostały przeprowadzone w 2006 r. przez naukowców z Trinity College w Dublinie. Stwierdzili oni, że około 8% mężczyzn w Irlandii jest potomkami Nialla. Natomiast w północno-zachodniej Irlandii znaleziono miejsce, gdzie stanowili oni 21,5%. Całkowita liczba jego męskich potomków szacowana jest na ok. 2-3 mln osób na świecie, co nastąpiło głównie ze względu na emigrację z Irlandii do Stanów Zjednoczonych i na inne kontynenty (m.in. nazwiskami wywodzącymi się od rodu Nialla są: O'Neill, Gallagher, Boyle, O'Donnell, Connor, O'Reilly, Campbell, Donnelly, McGovern, McLoughlin, O'Rourke i Quinn).

Próbki DNA z lokali, gdzie zostaną pobrane, trafią do Oksfordu do laboratorium firmy Oxford Ancestors. Badania będą dotyczyły chromosomu Y, który jest jedynym przekazywanym w linii męskiej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]