Przejdź do zawartości

2008-06-14: Dotacja na ratowanie zabytkowej synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 czerwca 2008

Gmina będąc od grudnia 2006 roku właścicielem zabytkowej synagogi, czyniła starania aby przystąpić do jej ratowania. Pierwszym krokiem na tej drodze było opracowanie ekspertyzy budowlanej i konserwatorskiej, którą wykonała Politechnika Krakowska i Pan dr Andrzej Krupiński. Na ten etap Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało w 2007 roku dotację w kwocie 50 tys. zł. Ekspertyza wykazała, że zabytek jest bliski katastrofy budowlanej i potrzebne są pilne prace budowlane.

W tej sytuacji Gmina Dąbrowa Tarnowska podjęła starania w Sejmiku Wojewódzkim o dotację na opracowanie projektu budowlanego. Sejmik przyznał dotację w wysokości 20 tys. zł na ten cel. Projekt będzie gotowy już w tym miesiącu. Prace budowlane zabezpieczające obiekt przed zawaleniem oszacowano wstępnie na około 900 tys. zł. Wniosek na taką kwotę samorząd gminny złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była to aplikacja do programu "Dziedzictwo Kulturowe - Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych", zgłoszona do pierwszego naboru w terminie do 31 stycznia 2008 roku.

Starania Gminy powiodły się i Ministerstwo Kultury i DN przyznało dotację w kwocie 800 tys. zł. Oznacza to, że w drugim półroczu po przeprowadzonym przetargu ruszą prace budowlane zabezpieczające budynek przed zawaleniem. Będzie to m. in. wymiana stropów, odbudowa sklepień, wzmocnienie ścian, wymiana dachu.

Samorząd gminny zamierza pozyskać też dotację od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która włączyła się we współfinansowanie ekspertyz i projektu budowlanego ( około 13 tys. zł). Podobną kwotę wydano też z budżetu samorządu. Do tej pory pozyskano w 2007 i 2008 roku łącznie 883 tys. zł.

Kolejnym zadaniem, trudniejszym od dotychczasowych, jest zdobycie funduszy na kompleksową rewaloryzację obiektu i jego przystosowanie do funkcji użytkowych (muzea, galeria wystawowa, punkt informacji turystycznej, sala konferencyjna ). Specjaliści podają przybliżone kwoty potrzebne na ten cel w przedziałe 7 - 9 mln zł. Gmina zamierza nadal ubiegać się o fundusze unijne i z różnych fundacji międzynarodowych. Podjęto w tym celu wiele starań i nawiązywane są wciąż nowe kontakty w USA, Izraelu i Australii.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości

Źródła

[edytuj | edytuj kod]