2008-06-13: Przyszłość według Intela

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 13 czerwca 2008

Intel przedstawiał ponad 70 futurystycznych projektów i idei z zakresu ochrony środowiska, opieki zdrowotnej, przetwarzania wizualnego oraz mobilności bezprzewodowej, które bada w swoich laboratoriach.

Świat bezprzewodowy[edytuj]

Badacze Intela przyglądają się technologiom, dzięki którym małe, mobilne urządzenia internetowe staną się "świadome" otaczającego środowiska i będą mogły wchodzić z nim w interakcje, aby jakość wrażeń użytkownika nie była ograniczona niewielkim rozmiarem urządzenia.

Na przykład interfejsy głosowe szczególnie dobrze pasują do małych urządzeń mobilnych ze względu na fizyczne ograniczenia kanałów wejściowych i wyjściowych.

Intel zademonstrował interfejs głosowy kontrolujący tworzenie połączenia między dwoma urządzeniami mobilnymi oraz ekranem bezprzewodowym w celu udostępnienia zasobów i usług. Użytkownik może na przykład wypowiedzieć naturalnym głosem polecenie zsynchronizowania urządzenia mobilnego z telewizorem, aby pokazać dziadkom zdjęcia swoich dzieci.

Przetwarzanie wizualne[edytuj]

W miarę, jak będzie się zwiększać liczba rdzeni w procesorach Intela, przejście na model przetwarzania równoległego, w którym wiele zadań jest realizowanych jednocześnie, spowoduje eksplozję zastosowań przetwarzania wizualnego, takich jak realistyczne środowiska 3D, natychmiastowa analiza źródeł wideo oraz bardziej naturalne sposoby interakcji z komputerami.

Intel wraz z firmą Neusoft zademonstrował przyszłe rozwiązanie samochodowe, w którym kamery są oczami, a wielordzeniowe procesory pełnią funkcję mózgu. Przyszłe samochody będą potrafiły znacznie dokładniej identyfikować inne zbliżające się pojazdy oraz pieszych i ostrzegać kierowcę albo automatycznie podejmować działania w celu zapobieżenia wypadkowi.

Ten typ przetwarzania wizualnego wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej i wiąże się z wyzwaniami w dziedzinie programowania równoległego (obsługi wielu jednoczesnych żądań dostępu do procesora). W prototypowym systemie samochodowym wykorzystano język programowania Ct, rozszerzenie C/C++ opracowane w laboratoriach Intela, która pozwala na skalowanie programu zapobiegającego wypadkom od 2 do 8 rdzeni bez pisania dodatkowego kodu lub kompilatorów.

Technologia w służbie środowisku[edytuj]

Badacze Intela szukają sposobów, aby ograniczyć wpływ na środowisko oraz zwiększyć energooszczędność produktów oraz systemów Intela, i planują nadal ulepszać wydajność komputerów, ale przy znacznie niższym zużyciu energii. Obecnie pracują nad nową techniką zarządzania zasilaniem, które może zupełnie zmienić działanie przyszłych komputerów opartych na układach Intela.

Technika określana ogólną nazwą "Platform Power Management" (zarządzanie zasilaniem platformy) polega na ciągłym monitorowaniu działania komputera i inteligentnym ograniczaniu, a nawet całkowitym wyłączaniu zasilania komponentów systemu, które nie są używane, takich jak radio albo porty USB.

Pierwsze demonstracje tych prac pokazały oszczędności rzędu 30 procent, kiedy system jest bezczynny albo mało obciążony. W ciągu następnych pięciu lat badacze Intela mają nadzieję osiągnąć dalsze postępy i zademonstrować redukcję zużycia energii rzędu 50 procent

Zdrowie i opieka zdrowotna[edytuj]

Od niemal 10 lat Intel skupiał się na badaniach antropocentrycznych, których owocem są nowatorskie technologie zwiększające jakość domowej opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi.

Intel zaprezentował nowe rozwiązanie - system analizy kroku, który ujawnia kluczowe aspekty kroku danej osoby (sposobu lub szybkości chodzenia) i określa ryzyko upadku. Obecnie jest to projekt badawczy, ale tego rodzaju idee mogą zwiększyć jakość życia i zmniejszyć obciążenie krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Źródła[edytuj]