Przejdź do zawartości

2008-06-13: Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 czerwca 2008
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

17-letniemu Patrykowi L. grozi kara nawet pięciu lat więzienia za używanie nielegalnego Windowsa XP. Nastolatka z Braniewa przyłapali policjanci, którzy zrobili rewizję w jego pokoju. Mieli informację, że chłopak używa nielegalnego programu.

Komunikat taki pojawił się na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji (warmińsko-mazurskie) i informacja została rozpowszechniona w mediach. Jednakże w innym komunikacie, opublikowanym na jej stronie czytamy:

17 – letni Patryk L. i 22 – letni Krzysztof K. zostali zatrzymani przez braniewskich policjantów w piątkowy wieczór. Młodzi mężczyźni włamali się do mieszkania 62 – letniej mieszkanki Braniewa i ukradli jej telefon komórkowy o wartości 10 zł.

oraz dalej:

Zarówno 17 – letni Patryk L. jak i 22 – letni Krzysztof K. są bardzo dobrze znani braniewskim policjantom. Byli już notowani za popełnianie podobnych przestępstw.

O Patryku L. i Tomaszu H. pojawia się także informacja na stronie braniewskiej policji, gdzie jest mowa o pobiciu 22-latka i kradzieży telefonu.

Policjanci na podstawie własnego rozpoznania wytypowali sprawców, którymi okazali się dwaj mieszkańcy Braniewa – 22 – letni Tomasz H. i 17 – letni Patryk L. Skradziony telefon został znaleziony przez funkcjonariuszy przy 17 – letnim Patryku, podczas jego zatrzymania.

Zdarzenie miało miejsce 8 czerwca 2008 roku.

Nie było jednak wiadomo z komunikatów na stronach komendy wojewódzkiej, czy chodzi o tego samego siedemnastoletniego Patryka L. z Braniewa i czy wykrycie nielegalnej kopii programu odbywało się w związku ze sprawą włamania. Kontaktując się z przedstawicielami policji w Braniewie serwis Wikinews otrzymał informację potwierdzającą, że chodzi o tę samą osobę. Zakres kary za nielegalne oprogramowanie wynosić może do 5 lat, ponieważ o tym stanowi kodeks karny (artykuł 278 p.2), jednak "widełki" rozpoczynają się od 3 miesięcy pozbawienia wolności, jeżeli taka kara odosobnienia w ogóle zostałaby nałożona.

Do naczelnika Komendy Powiatowej w Braniewie ciągle wydzwaniają osoby w tej sprawie. W ciągu jednego dnia sprawa stała się bardzo medialna. Przykładowo w serwisie Dobre Programy pojawiło się ponad 300 komentarzy, głównie nieprzychylnych policji. Jednym z częściej komentowanych fragmentów komunikatu na stronie internetowej komendy wojewódzkiej była treść zawarta w zdaniu "Jak wynikało z wiedzy policjantów od pewnego czasu używał on nielegalnego oprogramowania komputerowego." Informacja ta znajdowała się także w dziale aktualności na stronie internetowej braniewskiej policji, także bez wyjaśnienia, dlaczego policjanci "złożyli wizytę" Patrykowi L. (poza tym, że wiedzieli o tym, że takowe on posiada).

Piractwo komputerowe jest w Polsce rozpowszechnione, także jeżeli chodzi o nielegalne kopie własnościowych systemów operacyjnych. Dlatego informacja w tytułach prasowych o karze do 5 lat pozbawienia wolności wywołała gorące dyskusje, w szczególności, gdy porównywano je z innymi wyrokami za kradzieże czy pobicia itp.

Piotr Waglowski, prawnik zajmujący się aspektami prawnymi w społeczeństwie informacyjnym, napisał na swojej stronie:

Sposób nieuprawnione korzystanie z programów komputerowych może być naruszeniem prawa autorskiego i - skoro szukamy przepisów karnych, dotyczących "nieuprawnionego korzystania z programu komputerowego" (bo "nie ma przestępstwa bez ustawy"), to byłby takim przepisem raczej art. 115 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o ile dałoby się wykazać, że chodzi o sytuację, w której sprawca "w celu osiągnięcia korzyści" narusza prawa autorskie. A to jest zagrożone karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kwestia może być tylko rozstrzygnięta przez sąd. Na razie nie wiadomo, czy Patryk L. usłyszał zarzuty.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa warmińsko-mazurskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskiem.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Olsztyna i Elbląga | pozostałych miejscowości