2008-06-12: Warszawa: otwarto wystawę "Harcerskie Dekady - Olga i Andrzej Małkowscy"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 czerwca 2008
POL location map.svg

Świat mogą zmieniać ludzie, którzy dążą do ideałów. Tacy właśnie byli Andrzej i Olga Małkowscy - powiedział Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP otwierając 11 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie wystawę Harcerskie Dekady - Olga i Andrzej Małkowscy.

Zwracając się do licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz państwowych, harcerek i harcerzy marszałek Komorowski zwrócił uwagę na doniosłą rolę jaką niesie ze sobą ruch skautowy we współczesnym świecie. Komorowski podkreślił także znaczenie współpracy organizacji harcerskich w przededniu obchodów 100-lecia harcerstwa w Polsce.

Życzę wszystkim radości z wędrówki szlakiem, który wyznaczyli założyciele i kontynuatorzy idei skautingu w Polsce - dodał na zakończenie Bronisław Komorowski.

Wystawa "Harcerskie Dekady - Olga i Andrzej Małkowscy" wiąże się z ogłoszeniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2008 Rokiem Olgi i Andrzeja Małkowskich. To kolejna inicjatywa, której celem jest ukazanie postaci twórców ruchu harcerskiego i ich wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na wystawie zaprezentowano unikatowe zbiory m.in. sztandary, fotografie z pierwszych lat istnienia harcerstwa na ziemiach Polskich, historyczne dokumenty, pamiątki z prywatnego życia Olgi i Andrzeja Małkowskich oraz inne zabytki ze zbiorów Muzeum Harcerstwa.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca grudnia 2008 r., codziennie oprócz wtorków w godzinach od 10.00 do 16.00.

Wydarzeniem związanym z inauguracją wystawy było widowisko słowno-muzyczne Lilijki na Szańcach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]