2008-06-12: Szwecja: Piractwo będzie legalne?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 czerwca 2008
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Partia, która posiada 22 miejsca w szwedzkim parlamencie chce zalegalizować dzielenie się plikami na użytek prywatny. Według niej piractwo jest czymś w rodzaju wypożyczania książek z publicznych bibliotek.

W niedzielę, członkowie partii głosowali nad projektem legalizacji prawa, by umożliwić pobieranie i dzielenie się materiałami chronionymi prawem autorskim dopóki nie są one wykorzystywane w celach zarobkowych, czyli na własny użytek. Złożenie tego wniosku zostało spowodowane kolejnymi porażkami związanymi z próbą ograniczenia piractwa. Partia podkreśla, że działania mające powstrzymać wymianę plików, takie jak inwigilacja lub nieuzasadnione wyroki, są niedopuszczalne.

Cquote1.svg Ustawa według której większość dorosłej części populacji jest przestępcami, musi zostać zmieniona. Cquote2.svg

—Elise Norberg Pilhem

Kilka godzin po wygłoszeniu stanowiska Partii Lewicy, Szwedzka Partia Centrum (trzecia pod względem wielkości w Szwecji) również złożyła wniosek o poprawienie obecnej ustawy dotyczącej prawa autorskiego. Wcześniej w tym roku, partia nie odniosła sukcesu by przekonać kolegów z koalicji do legalizacji dzielenia się plikami na użytek niekomercyjny. Obecnie partia żąda sprawdzenie przepisów oraz wyznaczenia komisji, która miałaby sprawdzić jaką formę powinno przyjąć nowe prawo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]