2008-06-12: Lech Kaczyński honorowym patronem 65. Tour de Pologne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 czerwca 2008
Kolarze podczas TdP 2006 w Świdnicy

Prezydent RP, Lech Kaczyński objął Honorowy Patronat nad 65. Tour de Pologne UCI Pro Tour, polskim wyścigiem kolarskim, który w 2008 roku obchodzić będzie podwójny Jubileusz - 80 lat mija od pierwszego Tour de Pologne i jest to 65. kolejna impreza.

Patronat Prezydenta nawiązuje do początków Tour de Pologne. 7 września 1928 roku z warszawskiego toru kolarskiego Dynasy o godzinie 7 rano wyruszyło 71 kolarzy. Honorowy protektorat objął Prezydent RP, Ignacy Mościcki, a przewodnictwo w Komitecie Honorowym, Marszałek Józef Piłsudski. Dla całego środowiska sportowego i kolarskiego objęcie patronatu przez Lecha Kaczyńskiego to wielki zaszczyt, zwłaszcza w tak szczególnym, jubileuszowym roku.

65. Tour de Pologne odbędzie się pomiędzy 14 a 20 września 2008 roku. Pierwszy etap zaplanowany jest w Warszawie, na Placu Teatralnym jako wielkie wydarzenie sportowe i nawiązanie do tradycji sprzed 80 lat. Następnie trasa (miasta startu i mety) prowadzi przez Płock, Olsztyn, Mikołajki, Białystok, Bielsk Podlaski, Lublin, Nałęczów, Rzeszów, Krynicę Zdrój, Zakopane, Rabkę Zdrój i Kraków, a więc trasą zbliżoną do tej sprzed 80 lat. W sobotę 20 września wieczorem w Wieliczce, w podziemnych salach Kopalni Soli, przewidziane jest uroczyste zakończenie. Na starcie 65. Tour de Pologne stanie 19 ekip, w tym Reprezentacja Polski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]