2008-06-11: Indonezja: Atak na policję wyznaniową w prowincji Aceh

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 czerwca 2008
IndonesiaAceh.png

9 czerwca w wiosce indonezyjskiej prowincji Aceh został spalony radiowóz policji wyznaniowej pilnującej przestrzegania Szariatu. Grupa nieznanych sprawców pojawiła się pod kwaterą główną miejscowej policji i obrzuciła cel koktajlami mołotowa, szybko wycofując się z miejsca zdarzenia. Nikt nie został aresztowany.

Media podają, że to pierwszy przypadek tego typu ataku na policję wyznaniową, która najczęściej interweniuje wobec kobiet noszących strój, niezgodny z zasadami islamu oraz wobec par nie będących małżeństwem. Szef policji wyznaniowej, Natsir Ilyas twierdzi, że atak jest wynikiem rosnącego spożycia alkoholu i narkotyków. Tymczasem, jak sam przyznaje z 1245 interwencji policji wyznaniowej od stycznia b.r., tylko 9 dotyczyło picia alkoholu. Najwięcej, bo 491 interwencji przeprowadzono ze względu na zbytnią swobodę seksualną.

Prowincja Aceh jako jedyna w Indonezji podsiada prawo oparte na Szariacie. Wprowadzono je w 1999 roku, podczas prezydentury Abdurrahmana Walida, który nadał jej specjalny status. Atak wywołał dyskusję nad słusznością funkcjonowania prawa Szariatu w prowincji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]