Przejdź do zawartości

2008-06-04: Zmarł francuski projektant mody Yves Saint Laurent

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 4 czerwca 2008
Butik Yvesa Saint-Laurenta w Beverly Hills w Kalifornii.

Yves Saint-Laurent, jeden z najważniejszych projektantów mody dwudziestego wieku, zmarł w niedzielne popołudnie na raka w wieku 71 lat, po czterech dekadach bycia jednym z najlepszych w swoim zawodzie. Przyjaciele mówią, że zmarł w swoim domu w Paryżu.

Saint-Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 roku jako Yves Henri Donat Dave Mathieu-Saint-Laurent w Oranie w Algierii. Był sławnym jako projektantem mody i w wieku 21 lat stał się głównym projektantem w firmie Christiana Diora. Został zatrudniony by zastąpić samego Christiana Diora, który zmarł w 1957.

Przeszedł na emeryturę i całkowicie opuścił świat projektantów mody w 2002 roku tworząc jednak swoją własną kolekcję oraz sklep razem z Pierrem Berge już w 1962 roku. Istniała pogłoska, że kobieta, która nosiła nowo zaprojektowany przez Saint-Laurenta kostium, nie została wpuszczona do restauracji i nie pozwolono jej zatrzymać się w hotelach w Nowym Jorku oraz Londynie.

"Moda nie powinna tylko czynić kobiety pięknymi, ale także zapewniać ją, upewniać, pozwalać im pogodzić się z samymi sobą" - powiedział kiedyś Saint-Laurent.

Yves Saint-Laurent walczył nie tylko z rakiem, ale także przez lata zażywał narkotyki oraz cierpiał na depresję.

"Poznałem strach i straszną samotność. Środki uspokajające i narkotyki, ci fałszywi przyjaciele. Więzienie depresji i szpitale. Podniosłem się z tego wszystkiego, oszołomiony, ale spokojny" - ogłosił Saint-Laurent.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]