Przejdź do zawartości

2008-06-01: Szwajcarskie prawo o obywatelstwie bez zmian

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 czerwca 2008
Szwajcarski paszport

Przeprowadzone w Szwajcarii referendum w sprawie nowych, bardziej rygorystycznych zasad przyznawania obywatelstwa, zakończyło się odrzuceniem ich przez wyborców. Przeciwko ich wprowadzeniu padło 64% głosów. Zwolennicy nowego prawa osiągnęli przewagę tylko w jednym z 26 szwajcarskich kantonów.

Szwajcaria posiada jedną z najmniej przyjaznych przybyszom procedurę naturalizacyjną. Aby móc zostać obywatelem tej alpejskiej republiki, należy zamieszkiwać w niej od co najmniej 12 lat, a także zdać egzaminy z języka i kultury. Na uprzywilejowane traktowanie nie mogą liczyć nawet cudzoziemcy urodzeni w Szwajcarii. Skutkiem tak ostrych kryteriów jest bardzo wysoki – wynoszący obecnie 20% – odsetek mieszkańców Szwajcarii nie posiadających jej obywatelstwa.

Jeszcze pięć lat temu nawet spełnienie powyższych wymogów nie wystarczyło do uzyskania obywatelstwa – niezbędne było jeszcze zatwierdzenie kandydata w tajnym głosowaniu mieszkańców jego miejscowości lub dzielnicy, zebranych na specjalnym spotkaniu. Później Sąd Najwyższy uznał jednak instytucję głosowań za sprzyjającą dyskryminacji i nakazał rezygnację z niej. W zakończonym właśnie referendum Szwajcarzy głosowali nad jej przywróceniem, jednak pomysł ten nie uzyskał aprobaty większości.

Źródła[edytuj | edytuj kod]