2008-05-23: Rozpoczęła się Konferencja Wikimedia Polska 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Komitet powitalny
Polimerek otwiera konferencję
Pierwszy wykład wygłoszony przez TORa
piątek, 23 maja 2008

22 maja rozpoczęła się tegoroczna Konferencja Wikimedia Polska. To już 2 tego typu impreza w Polsce organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Białowieży i przyciągnęła około 80 osób. W tym roku na miejsce konferencji wybrano Dom Wczasowy "Marzena" w Ponicach, miejscowości leżącej niedaleko Rabki Zdrój. Na miejsce przybyło, podobnie jak w zeszłym roku, blisko 80 osób.

Impreza rozpoczęła się zwiedzaniem Skansenu Kolejowego w Chabówce. Wizyta ta pozwoli na udokumentowanie wiki artykułów związanych z kolejnictwem za pomocą licznie robionych zdjęć. Po powrocie kolacja, a następnie wieczór poetycki Jarka Lipszyca. Uczestnicy mogli zobaczyć, w jaki sposób utworzyć utwór literacki sklejając tekst artykułów z Wikipedii. Wyniki pracy zostały zamieszczone w Wikiźródłach. Dzień zakończył się wspólnymi rozmowami przy ognisku. Nie zabrakło kiełbasy i piwa, a dyskusji ciągnęły się do późnych godzin nocnych.

Piątek rozpoczął się oficjalnym otwarciem konferencji. Głos zabrali Tomasz Ganicz, przewodniczący stowarzyszenia, Sebastian Skolik, wiceprzewodniczący oraz Paweł Zienowicz, rzecznik stowarzyszenia. W piątek rozpoczęła się także seria wykładów. Pierwszy z nich poprowadził Łukasz Garczewski. Przedstawił w nim wizję Wiki przyszłości. Wśród poruszonych problemów znalazły się m.in.: "Prostota mechanizmów Wiki" "POV a kosmici", "POV a telepatia" oraz "Dostępność wiki we wszechświecie".

Konferencja potrwa do niedzieli. W trakcie odbędzie się około 20 wykładów i warsztatów. Zorganizowano również tzw. "Green room" - miejsce, w którym początkujący będą mogli dowiedzieć się więcej na temat samej Wikipedii i projektów siostrzanych, jak i również sposobów ich edytowania. Na czas jej trwania przewidziano również walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości

Źródła[edytuj | edytuj kod]