2008-05-22: Biskup Libera: Boże Ciało woła o jedność

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 maja 2008

Świętem jedności nazwał bp Piotr Libera dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała. Przewodniczył on - po raz pierwszy jako biskup płocki - centralnej uroczystości tego święta w stolicy diecezji.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, podczas której kazanie wygłosił protonotariusz apostolski ks. prof. Wojciech Góralski. W swoim słowie odwołał się do teologicznego sensu święta, jak też wspomniał o wielkiej wartości, jaką dla więźniów obozów koncentracyjnych była Eucharystia.

Następnie ulicami Płocka przeszła tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Ostatni z nich usytuowany był przy kościele św. Jana Chrzciciela. Tam homilię wygłosił biskup Libera. Boże Ciało przypomina nam o zapomnianym nieco dziś znaczeniu ofiary, która jest nieodzowna w życiu rodzinnym, małżeńskim, przy wychowywaniu dziecka. Jest też świetem jedności. Chrystus modlił się, aby wszyscy stanowili jedno - przypomniał biskup płocki.

Tegoroczne ołtarze usytuowane na ulicach Płocka miały różnorodną tematykę. Ołtarz przygotowany przez parafię katedralną nawiązywał do obchodzonego w diecezji płockiej roku bł. arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, męczennika II wojny światowej. Z kolei dekoracja przygotowana przez parafię farną przypominała o encyklice Benedykta XVI Spe salvi - W nadziei zbawieni.

W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych i ok. 30 kapłanów.