Przejdź do zawartości

2008-05-17: Sejm: seminarium pt. Jak zabezpieczyć własność w północnej i zachodniej Polsce przed roszczeniami niemieckimi?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 maja 2008

Dziś w Sejmie PiS oraz Unia na Rzecz Europy Narodów zorganizowały seminarium pt. Jak zabezpieczyć własność w północnej i zachodniej Polsce przed roszczeniami niemieckimi?

Podczas swojego wystąpienia Jarosław Kaczyński powiedział, że "sprawę roszczeń i statusu polskiej własności na ziemiach zachodnich i północnych trzeba podnieść w ramach polskiego porządku prawnego, w ramach tego, co może uczynić nasz rząd (...), ale trzeba tę sprawę traktować także w kontekście porządku europejskiego". Stwierdził, że polskie władze zaraz po 1989 r. "nie przejawiały większego zainteresowania tą problematyką" oraz dodał, że "prowadziły one politykę, która przynajmniej pośrednio szkodziła polskim interesom, także w odniesieniu do tych kwestii". Ocenił on także stosunek polskich władz do historii Polski, w tym historii II wojny światowej.

"Polacy mieli przepraszać, Polacy, naród po Żydach najbardziej skrzywdzony w trakcie II wojny światowej, mieli nieustannie przepraszać. Kto się w ten sposób zachowuje ten buduje podstawy dla roszczeń, różnego rodzaju roszczeń: moralnych, ale w konsekwencji także i dla roszczeń innego rodzaju" - powiedział Kaczyński.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]