Przejdź do zawartości

2008-05-17: Polsko-niemiecki podręcznik do historii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 maja 2008

Polscy historycy razem z niemieckimi specjalistami napiszą wspólny podręcznik do historii. Książka będzie dotyczyła okresu od XVI do XVIII wieku. Dziś odbędzie się inauguracja prac nad podręcznikiem.

Robert Traba, szef Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i Michael Mueller, współprzewodniczący Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, stwierdzili, że ten okres historii jest najlepszym punktem wyjścia, gdyż wówczas zarówno Polska jak i Niemcy miały podobne znaczenie i "interesującą konstrukcję".

"Chodzi o zachowanie równowagi. Rzeczpospolita także była w tym czasie mocarstwem, o czym w Niemczech chyba niewielu wie. Ponieważ celem opracowania wspólnej książki jest wzajemne zrozumienie, to musi być ona lepsza, niż zwykłe podręczniki. Musi być interesująca dydaktycznie, by nauczyciele chętnie po nią sięgali" - stwierdził Robert Traba, współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

Rudolf von Thadden, niemiecki historyk i współtwórca trzytomowego francusko-niemieckiego podręcznika do historii stwierdził, że najlepiej byłoby aby powstał podręcznik "nie dla naukowców, ale dla rzeczywistych adresatów, którymi są uczniowie. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę zdanie nauczycieli. Te same określenia są różnie rozumiane w poszczególnych krajach. Przykładem jest pojęcie narodu, które inaczej rozumiane jest we Francji - jako państwo i jego struktury - a inaczej w Niemczech, a także w Polsce. To samo dotyczy pojęć geograficznych".

Natomiast 16 maja w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. "Historia Polski i stosunki polsko-niemieckie". Jest ona związana z promocją podręcznika o takim samym tytule, a przygotowanego przez Niemiecki Instytut Polski (Deutsches Polen Institut - DPI) w Darmstadt.

"Nasz podręcznik jest uzupełnieniem tradycyjnych niemieckich podręczników, w których o historii Polski mówi się za mało. Stanowi swoisty poradnik, jak lepiej nauczać o Polsce" - stwierdził Manfred Mack, współautor książki.

Nakład książki wyniósł 5 tys. egzemplarzy. Korzystają z niej m.in. niemieckie szkoły, w których przedmiotem nauczania jest język polski.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]