2008-05-17: Co dalej z Cukrownią Lublin?
Przyszłość lubelskiej cukrowni wciąż jest niejasna. Pracownicy pozostałych dwóch cukrowni przeznaczonych do likwidacji - zakładów w Brześciu Kujawskim i Łapach - zawarły porozumienie z Krajową Spółka Cukrową SA.
Umowy podpisane z załogami Cukrowni Brześć Kujawski i Cukrowni Łapy mają zapewnić pracownikom pomoc: zarówno finansową, jak też wsparcie w przekwalifikowaniu i znalezieniu innego zatrudnienia. Porozumienia zakładają też wprowadzenie w obu zakładach Programów Dobrowolnych Odejść. Na ich mocy pracownicy, którzy między 16 a 27 czerwca złożą dobrowolny wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, dostaną dodatkowe odprawy. Razem ze świadczeniami ustawowymi wyniosą one średnio 85 tys. zł, a w niektórych przypadkach przekroczą 90 tys. zł na jednego pracownika.
Natomiast lubelscy cukrownicy protestują przeciwko zamknięciu w grudniu cukrowni. Krajowa Spółka Cukrowa podała, że powodem były wymogi Unii Europejskiej, która narzuciła Polsce limity produkcji cukru. Przewodniczący Komitetu Obrony Cukrowni Lublin, Artur Kotyra przypominał, że rozmowy z zarządem Spółki cały czas trwają.
Czytaj też:
[edytuj | edytuj kod]- 22 marca 2006 Wożuczyn (woj. lubelskie): W obronie cukrowni
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Co dalej z Cukrownią Lublin?”, opublikowanego w serwisie Centrum.fm (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim. |