2008-05-17: Chełm: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 maja 2008
Haft
Koło garncarskie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów oprócz nocnego zwiedzania chełmskiego muzeum (piątek i sobota) przygotowano także inne atrakcje.

"Te obchody to szczególna okazja, aby wyjrzeć z muzealnych sal i zaabsorbować uwagę przechodniów. To także sposób na zachęcenie mieszkańców, którzy dotąd nie postawili nogi w muzeum, aby się na to zdobyli" - powiedziała Krystyna Mart, dyrektor Muzeum w Chełmie.

Na placu przy muzeum (ul. Lubelska 56) odbywać się będzie festyn. Dziś i jutro będzie tam można:

  • obejrzeć pokazy historycznych tańców;
  • obejrzeć prezentację haftu krzyżykowego - nauczyć się wykonywania mereżki;
  • poznać pracę przy kołowrotku;
  • nauczyć się wykonywania biżuterii z modeliny;
  • nauczyć się kręcić kołem garncarskim;
  • obejrzeć tumult, w wykonaniu wojów z bractwa Grodów Czerwieńskich.

"Mamy nadzieję, że uczestnicy naszego festynu dadzą się także zaprosić do wspólnej fotografii. Dzięki temu za rok będą mogli się odnaleźć na zdjęciach, które pokażemy na wystawie w holu Urzędu Miasta. Tak jak w ubiegłym roku zatytułujemy ją To już było" - poinformowała Beata Mojska, pracownica muzeum. Wczoraj o godz. 10:00 została otwarta wystawa o tym samym tytule prezentująca ubiegłoroczne zdjęcia.

"Myślę, że specjalną atrakcją będzie możliwość zejścia do piwnic kamienicy przy ul. Reformackiej, gdzie zachowały się cele dawnego Urzędu Bezpieczeństwa. Dzięki współpracy z nowym właścicielem budynku, trzy z nich chcemy wykorzystać do muzealnych celów. Na początek pokażemy przerażające eksponaty, dokumenty i fotografie udostępnione nam przez lubelskie Muzeum pod Zegarem" - powiedziała Krystyna Mart.

Program tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów został wzbogacony dzięki współpracy z organizatorami Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Dzięki temu będzie można obejrzeć m.in. pokaz capoeira w wykonaniu grupy Unicar oraz Fire Show grupy Losculus.

Zadaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów jest promocja placówek muzealnych. Święto zostało powołane do życia w 1977 r. przez działającą przy UNESCO, Międzynarodową Radę Muzeów (The International Council of Museums – ICOM). ICOM to organizacja pozarządowa powstała w 1948 r. z siedzibą w Paryżu. W jej skład wchodzi ok. 24 tys. członków ze 150 krajów. Ma ona na celu konserwację i prezentowanie społeczeństwom światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów spoczywa jednak na placówkach w poszczególnych krajach.

Ze świętem związana jest akcja Europejska Noc Muzeów (The European Nights of Museums), w Polsce znana pod nazwą Noc Muzeów. W tym roku odbywa się ona w nocy z 17 na 18 maja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości