2008-05-16: IPhone pojawi się na polskim rynku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 maja 2008
Dostępność iPhone w 2007 r.
iPhone

Telefon komórkowy firmy Apple - IPhone będzie dostępny w Polsce. Informację potwierdził oficjalnie polski oddział Orange. Ze wstępnych informacji wynika, że do sprzedaży trafi nowy model działający w standardzie 3G.

Poza polskim rynkiem iPhone będzie oferowany także w Austrii, Belgii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Egipcie oraz innych afrykańskich rynkach, na których obecna jest marka Orange. Według szacunków operatorów w Polsce, kilkanaście tysięcy użytkowników korzysta z iPhone.

W TVN CNBC Biznes Grażyna Piotrowska-Oliwa, PTK Centertel na pytanie, czy Orange ma wyłączność na oferowanie iPhone w Polsce stwierdziła, że na pewno Orange będzie pierwszą siecią, która zaoferuje ten telefon, jednak nie potwierdziła, że ma wyłączność.

Możliwość zakupu iPhone'a w Polsce w kanale operatorskim na pewno ucieszy użytkowników, którzy do tej pory mogli próbować kupić telefon za granicą lub na aukcjach w internecie - powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Olszynka, analityk rynku IT i telekomunikacyjnego PMR. W mojej ocenie, w zależności od ceny telefonu, Orange może liczyć w Polsce na 50-100 tys. abonentów iPhone'a. Biorąc pod uwagę, że debiut iPhone'a w Polsce przypadnie w perspektywie 5-6 miesięcy, jest prawdopodobne, że będzie to już nowy model telefonu, obsługujący m.in. sieci tzw. trzeciej generacji.

Pojawienie się iPhone'a w ofercie któregoś z polskich operatorów było oczekiwane już od 4-5 miesięcy. Niewiadomą było tylko to, który z operatorów wygra wyścig o kontrakt z Apple (w swoich ofertach mają go zarówno T-Mobile, Vodafone, jak i Orange za granicą). Zwycięzca - firma Orange - przypuszczalnie wprowadzi w drugiej połowie roku na polski rynek najnowszą wersję tego telefonu, obsługującą telefonię trzeciej generacji - powiedział Łukasz Koseski, analityk rynku telekomunikacyjnego Audyte.

iPhone będzie sprzedawany na abonament, jak również przez usługę typu prepaid. Telefony iPhone'a z UMTS na polskim rynku pojawią się w drugiej połowie roku. iPhone to zaprezentowane przez Apple urządzenie posiadające funkcje telefonu komórkowego, odtwarzacza MP3 (iPod) i komunikatora internetowego.

Podstawowe funkcje iPhone[edytuj | edytuj kod]

  • wbudowana pamięć flash 4 lub 8 GB
  • transmisja danych przez Wi-Fi, GPRS, EDGE, Bluetooth
  • wyświetlacz dotykowy 3,5 cala (multi touch)
  • funkcjonalna przeglądarka internetowa i poczta
  • możliwość odsłuchiwania muzyki i odtwarzania filmów
  • wirtualna klawiatura z inteligentną korektą literówek
  • wbudowany program Google Maps
  • system telefonu GSM 850, 900, 1800, 1900

Źródła[edytuj | edytuj kod]