Przejdź do zawartości

2008-05-14: Trzęsienie ziemi uderzyło w centralne Chiny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 maja 2008
Mapa wstrząsów pokazująca obszar katastrofy

Według informacji United States Geological Survey (USGS) magnituda trzęsienia ziemi o sile 7.92 uderzyła we wschodnią Prowincji Sichuan w Chinach. Pierwsze raporty USGS o trzęsięniu mówiły o magnitudzie 7.8 pojawiły się o 6:28:00 UTC. Oficjalnie mówi się, że zabitych może być 56000 osób, lokalne media donoszą o ponad 100000 rannych.

Co najmniej 107 osób, głównie młodzieży szkolnej, zostało zabitych kiedy zawaliły się dwie szkoły. 900 uczniów zostało uwięzionych w gruzach. Dwóch ludzi zabitych zostało przez falę wody. Według USGS, spodziewane zniszczenia będą "bardzo ciężkie". Powstało zagrożenie obsunięć ziemi oraz powstania osuwisk błotnych.

Mapa pokazująca teren wstrząsów oraz jego epicentrum.

"Epicentrum dzisiejszego trzęsienia było płytkie, co oznaczało jego relatywnie większą niszczycielską energię. Będziemy mieć się na baczności przeciwko osuwiskom błotnym oraz zapadaniu się budynków" powiedział naukowiec z China Seismology Bureau, Zhang Guomin.

Epicentrum trzęsienia było położone w prefekturze Aba, 90 kilometrów na północny zachód od Chengdu w chińskiej prowincji Sichuan i zostały zarejestrowane na głębokości 10 km. Co najmniej 11 tysięcy ludzi mieszkało na terenie trzęsienia, a z powodu zubożenia kanałów komunikacji całkowity rozmiar zniszczeń nie jest znany.

Kilka okręgów doznało ciężkich zniszczeń, włączając Beichuan, w którym 80% budynków zapadło się. Liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana. W innych okręgach naliczono już 3000-5000 przypadków śmiertelnych oraz ponad 10000 rannych.

Trzęsienie było odczuwalne w tak odległych miejscach jak Bangkok, Tajlandia, Tajwan, Wietnam, Szanghaj oraz Pekin. W ponad 13 największych trzęsieniach typu aftershocks (następujących po właściwym trzęsieniu) notowano magnitudę od 4.9 do 6.0.

To największe trzęsienie ziemi uderzające w ten region od niemal 60 lat. W 1976 roku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.8, które zabiło około ćwierć miliona ludzi.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]