Przejdź do zawartości

2008-05-05: Niemcy: po 60 latach udostępniono akta archiwum ds. narodowego socjalizmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 maja 2008

Przez 60 lat korzystanie z archiwum ds. narodowego socjalizmu, które mieści się w Bad Arolsen (Hesja) było ściśle ograniczone. Dopiero od listopada ubiegłego roku prawo do wglądu mieli historycy. W ubiegłą środę (30 kwietnia 2008) odtajniono ponad 50 milionów archiwalnych akt i teczek.

Uroczystego udostępnienia dokumentów dokonał Reto Meister, przewodniczący Centralnej Agencji Poszukiwawczej Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Buchenwald

Jest to największy zbiór akt tego rodzaju na świecie. Postawione w jednym rzędzie półki i regały z segregatorami ciągnęłyby się na długość 25 kilometrów. Są to głównie oryginalne dokumenty sporządzone przez nazistowską administrację – dane 17,5 milionów więźniów obozów koncentracyjnych, robotników przymusowych, więźniów politycznych oraz dysydentów z państw okupowanych. Oprócz tego w Bad Arolsen istnieje również magazyn, w którym przechowywane są rzeczy osobiste, które hitlerowcy odbierali swoim ofiarom.

Taka obszerna dokumentacja jest możliwa ponieważ naziści prowadzili rejestr dokonywanych przez siebie zbrodni. W aktach widnieją godziny egzekucji, tak samo jak protokoły eksperymentów medycznych dokonywanych na więźniach.

Otwarcie akt było możliwe na podstawie umowy, jaką podpisało jedenaście państw odpowiedzialnych za dotychczasowy status archiwum. Dotychczas tylko żyjące jeszcze ofiary lub ich rodziny miały dostęp do archiwalnych zbiorów w Bad Arolsen. Na podstawie zaświadczeń z archiwum mogli oni składać wnioski o odszkodowania lub ubiegać się o rentę. Dopiero w 2007 r. przedstawiciele państw podpisali umowę, która udostępnia zbiory wszystkim zainteresowanym. Naukowcy z całego świata będą mieli okazję przestudiować losy ofiar narodowego socjalizmu oraz zapoznać się z szczegółami administracji, dzięki której ludobójstwo na tak wielką skalę było możliwe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]