Przejdź do zawartości

2008-05-05: Metallica w Chorzowie - zapowiedź koncertu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 maja 2008
Metallica live in London

28 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie wystąpi Metallica oraz Machine Head i Mnemic.

Organizatorem koncertu jest LiveNation.pl.

Metallica to najbardziej popularny zespół heavymetalowy. Zespół został założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha.
Pomysłodawcą nazwy Metallica był promotor muzyki metalowej w San Francisco, Ron Quintana, który pod koniec 1981 roku planował stworzenie nowego czasopisma mającego promować amerykańskie i brytyjskie zespoły metalowe. W 1983 r. został wydany debiutancki album, Kill 'Em All a zaraz po nim grupa została uznana za twórcę nowego stylu muzyki metalowej - thrash metalu. Zarazem, wydany w 1986 r., trzeci album grupy, Master of Puppets, jest określany przez niektórych krytyków jako najlepszy album heavymetalowy wszech czasów. Jest to również ostatni album zespołu nagrany z basistą Cliffem Burtonem.

Album Metallica (nazywany też Czarnym Albumem) został wydany w 1991 r. i do dziś pozostaje najpopularniejszym wydawnictwem zespołu zdobywając m.in. status diamentowej płyty w USA za sprzedanie obecnie płyty w ponad 15 milionach kopii. W 1999 roku, Metallica zagrała wspólny koncert z Orkiestrą Symfoniczną z San Francisco dyrygowaną przez Michaela Kamena, który został podsumowany wydaniem albumu/filmu o nazwie S&M.

W styczniu 2001, basista, Jason Newsted opuścił grupę. W kwietniu tego samego roku, zespół rozpoczął nagrania na kolejny album studyjny, ale przerwał je w lipcu, gdy James Hetfield udał się do kliniki odwykowej w której przebywał do grudnia. Praca nad albumem została wznowiona dopiero w maju 2002, by wreszcie w roku 2003 zaowocować wydaniem albumu St. Anger. Wszystkie partie gitary basowej zostały nagrane przez producenta albumu, Boba Rocka, ale jeszcze na kilka miesięcy przed wydaniem płyty nowym basistą Metalliki został Robert Trujillo.

Do dzisiaj, Metallica sprzedała ponad 100 milionów kopii albumów na całym świecie.

Metallica jest zaliczana do "Wielkiej Czwórki Thrashu" razem z innymi zespołami założonymi na początku lat 80. takimi jak:

Obecny skład zespołu:

Źródła[edytuj | edytuj kod]