Przejdź do zawartości

2008-05-04: Sikorski: Ali Ağca przekroczył granice bezczelności

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 maja 2008

Świat obiegła informacja, że Mehmet Ali Ağca, który dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) na placu Św. Piotra w Rzymie, będzie się starał o nadanie mu polskiego obywatelstwa. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nazwał to szczytem bezczelności.

Ağca ma wyjść na wolność za 2 lata. Jak zapowiedział, będzie się starał o polskie obywatelstwo.

„Jest taka seria dowcipów o szczycie bezczelności. Myślę, że pan Ali Ağca przebił wiele z nich, mam nadzieję, że następna nie będzie Erica Steinbach” – skomentował sprawę szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Wniosek o przyznanie polskiego obywatelstwa Ağcy ma trafić do polskiej placówki dyplomatycznej w Ankarze w przyszłym tygodniu; dostarczy go pełnomocnik Turka. Według MSZ powodzenie tego wniosku – przede wszystkim ze względów formalnych – jest nikłe.

Jak zaznacza rzecznik MSZ, przyznawanie obywatelstwa to domena prezydenta, ale są jednak formalne warunki, których spełnienie przez Ali Ağcę jest niemożliwe lub prawie niemożliwe. „Nasza placówka twierdzi, że np. trudno będzie formalnie spełnić wymóg podpisania takiego wniosku przez zainteresowanego, który aktualnie przebywa w więzieniu” – powiedział Piotr Paszkowski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]