Przejdź do zawartości

2008-05-04: Płock: uroczystości ku czci patrona miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 maja 2008

W minionych dniach Płock uczcił swojego patrona, św. Zygmunta, króla i męczennika, podczas tradycyjnych Uroczystości Zygmuntowskich.

Rozpoczęły się one w piątek wieczorem uroczystymi nieszporami w katedrze płockiej, którym przewodniczył ks. infułat Ireneusz Kaczorek, wieloletni pracownik kurii diecezjalnej płockiej. Kazanie wygłosił ks. Antoni Kołodziejski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku. W swoim słowie zaznaczył, że przykład św. Zygmunta może być wzorem dochodzenia do świętości. Świętymi się nie rodzimy, ale stajemy. Widać to wyraźnie w postaci dzisiejszego patrona - podkreślił ks. Kołodziejski.

Główna msza Uroczystości Zygmuntowskich odbyła się w niedzielę w kościele Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Międzytorze. Uroczystej liturgii przewodniczył - po raz pierwszy jako biskup płocki - bp Piotr Libera, zaś homilię wygłosił wikariusz biskupi ds. katechetycznych ks. prof. Ryszard Czekalski.

Tradycyjnie również, podczas obu nabożeństw wystawiona była herma zawierająca czaszkę św. Zygmunta - dar króla Kazimierza Wielkiego, na co dzień zdeponowana w Muzeum Diecezjalnym.

Warto przypomnieć, że od 2001 roku, decyzją ówczesnego ordynariusza płockiego bp. Stanisława Wielgusa główna celebra uroczystości ku czci patrona Płocka odbywa się corocznie w innej świątyni miasta. W 2006 roku miała miejsce w kościele farnym i zyskała niezwykły charakter, m.in. poprzez procesję z relikwiami świętego ulicami płockiej starówki. Rok temu zaszczytu bycia gospodarzem uroczystości doświadczyła parafia św. Krzyża.