2008-04-25: Sierpniowe zloty skautowe w Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 25 kwietnia 2008
World Scout Jamboree 2003

W Rosji odbędą się dwa zloty w podobnym terminie, organizowane przez dwa różne związki skautowe.

Rosyjskie Narodowe Jamboree „Symbirska Bryza 2008”[edytuj | edytuj kod]

Organizatorem zjazdu jest Rosyjska Organizacja Skautowa (RSO). Odbędzie się on w dniach 20 lipca–1 sierpnia 2008 r. w obwodzie uljanowskim. Uczestnikami będzie ok. 4000-5000 skautów z Rosji i zagranicy.

Uczestnicy mieszkać będą w pięciu "wioskach", z których każda dzielić się będzie na kilka 200-300 osobowych podobozów. W programie m.in.: zajęcia wodne, sportowe, paramilitarne, pierwsza pomoc, programy edukacyjne, wycieczki, ochrona środowiska, rozwój osobisty; festiwal rzeźby w piasku, pokaz balonów, nocna wyprawa.

III Syberyjskie Jamboree “Gwiezdny boom”[edytuj | edytuj kod]

Organizatorem jego jest omski oddział Wszechrosyjskiej Narodowej Organizacji Skautowej (ARNSO). Odbędzie się w dniach 24 lipca–2 sierpnia 2008 r. na Syberii, koło miejscowości Sogra w lesie sosnowo-cedrowym nad rzeką Irtysz, 103 km na północ od Omska.

Uczestnikami będą skauci z Rosji i z zagranicy – nie ma ograniczenia wieku; mogą też zgłaszać się pojedynczy instruktorzy do obsługi zlotu.

Program zakłada, że skauci obozować będą w 5 podobozach. Podczas zlotu odbędą się m.in. „Ścieżka Robinsona”, zajęcia teatralne, archeologiczne, olimpiada sportowa, wieczory pieśni, służba na rzecz okolicy, zajęcia typu szkoła przetrwania, święto 292-lecia powstania Omska, wycieczki.

Nazwa i symbol jamboree nawiązuje do występującego na Syberii na przełomie lipca i sierpnia zjawiska spadania gwiazd i symbolizuje spotkanie skautowych “gwiazd”, które “spadną” na Syberię z różnych stron Rosji i z zagranicy. Symbolem zlotu będzie mieszkaniec syberyjskich mokradeł - łoś.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Logo zhp.png
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu zhp.pl (więcej informacji).