2008-04-25: Od 2009 roku koniec abonamentu RTV?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 25 kwietnia 2008

Prezesi Polsatu, TVN i TVP apelują o zachowanie abonamentu radiowo-telewizyjnego, a szef Platformy Obywatelskiej zapowiada, że od 2009 roku abonament zniknie całkowicie. Czy to dobre rozwiązanie? Po wynikach audytu w TVP widać, że ekonomia nie jest mocną stroną telewizji publicznej. Zbigniew Chlebowski, szef Platformy Obywatelskiej, zapowiedział w piątek, że od stycznia 2009 roku zostanie całkowicie zniesiony abonament RTV, który – jak powiedział poseł – jest dzisiaj kompletną fikcją, bo płaci go zaledwie 40 proc. posiadaczy odbiorników radiowo-telewizyjnych.

Chlebowski dodał, że decyzja w tej sprawie już zapadła i nie pomogą żadne apele. Jeszcze wczoraj prezesi trzech największych stacji telewizyjnych – Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu – w liście do marszałka Sejmu napisali, by nie likwidować abonamentu rtv.

Pikanterii dodają kontrowersyjne wyniki tajnego audytu przeprowadzonego w Telewizji Polskiej, które ujawniło Radio Zet. Pokazują one małą gospodarność pieniędzmi w Telewizji Polskiej oraz utratę pół miliona złotych na procesy sądowe, by bronić dwie najbardziej kontrowersyjne postacie telewizji – Patrycję Kotecką oraz Małgorzatę Raczyńską.

W piątek posłowie przegłosowali większość poprawek do ustawy medialnej. Czy wejdą one w życie? Prezydent Lech Kaczyński w piątek zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy.

Źródła[edytuj]