Przejdź do zawartości

2008-04-24: Sikorski o raporcie prezydenckich ministrów z wizyty Gruzji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 kwietnia 2008
Radosław Sikorski

"Pismo, które dostałem od minister Fotygi, trudno nazwać raportem, ale przeczytałem je z uwagą" - powiedział szef dyplomacji Radosław Sikorski o dokumencie z podróży do Gruzji przygotowanym przez prezydenckich ministrów. Wiadomo, że w dokumencie znalazły się zalecenia dla rządu, co ten powinien zrobić w sprawie Kaukazu.

Sikorski w rozmowie z reporterką RMF FM stwierdził, że w piśmie nie ma żadnych odkrywczych porad ani sugestii zmieniających obraz polityki Polski wobec Gruzji. Dodał, że z gruzińskim ministrem konsultuje się na bieżąco, a temat konfliktu w Gruzji zamierza poruszyć na forum unijnym już w najbliższy wtorek.

O misji prezydenckich ministrów Sikorski wprost woli się nie wypowiadać, choć w zawoalowany sposób powiedział, że "nasze poparcie dla integralności Gruzji powinno być artykułowane w przemyślany i wspólnotowy sposób". Pytanie, czy gruzińska ministerialna eskapada nie była przemyślana, zostało przez szefa MSZ skwitowane milczeniem.

Przedstawiciele Lecha Kaczyńskiego przebywali w Gruzji od piątku do soboty. Prezydent wysłał swoich współpracowników z misją do Tbilisi w związku z sytuacją powstałą po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zalecił rządowi ustanowienie ściślejszych kontaktów z separatystycznymi republikami na terenie Gruzji - Abchazją i Osetią Południową.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]