Przejdź do zawartości

2008-04-22: Przetestowano najszybsze satelitarne połączenie internetowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 kwietnia 2008

Japońska agencja kosmiczna JAXA i japoński narodowy instytut technik informatycznych i telekomunikacyjnych (NICT) ogłosiły udany test najszybszego do tej pory satelitarnego połączenia internetowego.

Testy przeprowadzone wspólnie przez obie instytucje między 28 marca a 7 kwietnia 2008 dotyczyły przełączania połączeń między małym terminalem naziemnym (antena o średnicy 45 cm, położoną na Okinawie) a szybką stacją naziemną (antena o średnicy 120 cm, położoną w Tohoku) z pomocą wielowiązkowej anteny nowego eksperymentalnego satelity łącznościowego Kizuna. Maksymalna osiągnięta prędkość komunikacji za pomocą protokołu IP wyniosła 155 Mbps.

Dane przesyłane był z terminalu do Kizuny z prędkością 1,5 Mbps, następnie z Kizuny do stacji naziemnej, z prędkością 155 Mbps. Transmisja ze stacji naziemnej do terminala odbywała się z prędkością 155 Mbps na każdym z etapów.

Kolejne testy satelity Kizuna sprawdzą jego zdolność do przeprowadzania innych specyficznych zadań telekomunikacyjnych, tj. dwustronna komunikacja między wieloma stacjami naziemnymi, przesyłanie danych z prędkością 1,2 Gbps, działanie anteny z aktywnym fazowaniem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]