Przejdź do zawartości

2008-04-19: Przyszli lekarze leczą misie i strach dzieci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 kwietnia 2008

Czy można nie bać się szpitala? Nie wyrywać się na samą myśl o złożonych badaniach i zabiegach? Jak pomóc w takiej sytuacji chorym dzieciom? Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znaleźli rozwiązanie.

W ramach projektu Stowarzyszenia Studentów Medycyny EMSA Warszawa adepci sztuki lekarskiej zorganizowali po raz ósmy 17 kwietnia w jednej z warszawskich podstawówek finał Szpitala Pluszowego Misia.

Spójrz - miś cały czas się uśmiecha! Pani pobierze krew i będziesz mógł go z powrotem przytulić - uspokaja doktor Ewa. Całą sytuację wyjaśnia Michał Wronowski, współorganizator - na co dzień student II Wydziału Lekarskiego WUM, Dzięki temu, że dzieci są emocjonalnie związane ze swoimi ukochanymi zabawkami mamy szansę przekazać im właściwie każdą informację. Zadaniem lekarzy jest głównie wyjaśnienie każdego etapu wizyty w szpitalu. Przede wszystkim staramy się podkreślać, że badania diagnostyczne nie są bolesne, a lekarz nie jest taki straszny - śmieje się - ...na jakiego wygląda.

Pierwszym miejscem, do którego trafiają dzieci w Szpitalu Pluszowego Misia jest poczekalnia. Tam czekają na nie wolontariusze z Fundacji Dr Clown, których zadaniem jest zaznajomienie dzieci z celem ich wizyty oraz prezentowanie magicznych sztuczek. Następnie zapraszane są do rejestracji, gdzie wstępnie rejestratorki dowiadują się na co chorują misie. Gdy już mamy wypełnioną kartkę przyjęcia do szpitala pacjenci odprowadzani są do lekarza.

W gabinecie lekarz przeprowadza podstawowe badania, tłumacząc dziecku ich poszczególne etapy. Często zdarza sie, że podstawowe badanie nie pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy. W takim przypadku może zlecić dodatkową diagnostykę - w obrębie szpitala znajdują się pracownie USG, RTG, EKG oraz laboratorium analityki medycznej. Jeśli pluszak jest ciężko chory może zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu - w "Szpitalu Pluszowego Misia" funkcjonują dwa bloki operacyjne.

Jakie dolegliwości zgłaszają dzieci? Najczęściej misie uskarżają się na choroby, które przebyli ich właściciele. Ostatnio mieliśmy prawdziwą epidemię ospy wśród pluszaków. Trafił się także miś, z reakcją alergiczną na jad szerszenia a także wężyca, która urodziła się z mózgiem psa. - zauważa Wronowski - Pacjentka trafiła do młodej pani doktor transplantolog, która przeprowadziła pierwszą na świecie operację przeszczepienia mózgu. Na szczęście zabieg się udał i wężyca wróciła do zdrowia.

Jestem przekonany, że "Szpital Pluszowego Misia" jest miejscem gdzie studenci medycyny i innych pokrewnych kierunków mają szansę na nauczyć się nawiązywania kontaktu z najbardziej wymagającym pacjentem jakim jest dziecko. - zwięźle komentuje Wronowski.

Specjalnymi lekarzami tego finału byli aktor Zbigniew Zamachowski i Piotr Zaborowski, prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych WUM.

Strona akcji: TBH.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości