Przejdź do zawartości

2008-04-16: Watykan nie komentuje kontrowersji wokół kandydatury abp. Głódzia na stanowisko metropolity gdańskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 kwietnia 2008

Od jakiegoś czasu pojawiły się kontrowersje wokół kandydatury abp. Sławoja Leszka Głódzia na stanowisko metropolity gdańskiego. Głosy poparcia lub dezaprobaty dla arcybiskupa pojawiają się póki co jedynie w Polsce. Stolica Apostolska jak na razie wstrzymuje się od oficjalnych komentarzy. Brak reakcji Watykanu nie oznacza jednak, że do Włoch nie docierają relacje o sytuacji wokół ewentualnej nominacji abp. Głódzia. Według nieoficjalnych informacji o całej sprawie wie Benedykt XVI i przygląda się rozwojowi sytuacji.

Na temat prawdopodobnej nominacji arcybiskupa Głódzia nie chcą rozmawiać przedstawiciele Kongregacji ds. Biskupów, odpowiedzialnej za procedurę mianowania ordynariuszy diecezji i archidiecezji na całym świecie. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, mówiące o tym, że watykańscy hierarchowie nie kryją zdumienia, że niecały rok po kontrowersjach wokół mianowania arcybiskupa Stanisława Wielgusa na metropolitę warszawskiego, protesty wywołuje następna nominacja w polskim kościele.

"Rzeczpospolita", w środowym wydaniu, napisała, że mimo licznych kontrowersji wokół osoby abp. Głódzia, jego nominacja wydaje się pewna. Nie jest to oczywiście oficjalnie potwierdzona informacja, ponieważ jedyną pewną wiadomością jest to, że kilka dni temu Benedykt XVI przyjął na audiencji prefekta Kongregacji ds. Biskupów kardynała Giovanniego Battistę Re. Zazwyczaj w czasie tych regularnych spotkań papież zatwierdza nominacje, które mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie.

Kandydaturę abp. Głódzia otwarcie krytykował zarówno były prezydent Lech Wałęsa, jak i gdańscy twórcy, m.in. pisarz Paweł Huelle. Duchownemu zarzuca się m.in. eurosceptycyzm, sympatię dla Radia Maryja, upolitycznianie kościoła oraz model duszpasterski ukształtowany w okresie, gdy był biskupem polowym Wojska Polskiego.

Z punktu widzenia Watykanu, kandydatura abp. Głódzia nie wzbudza kontrowersji. Arcybiskup cieszy się tam dużą sympatią od czasu swojej pracy w Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]