2008-04-15: Wernisaż wystawy rysunków Zbigniewa Herberta we Wrocławiu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 15 kwietnia 2008
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

Na ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Herberta Centrum Kultury AGORA przygotowało całoroczny cykl interdyscyplinarnych prezentacji (spektakl, projekcje filmowe, wystawa, spotkania i dyskusje) poświęconych twórczości i postaci nieżyjącego od 10 lat artysty. 15 kwietnia o godz. 18.00 w CK AGORA odbędzie się wernisaż wystawy rysunków Zbigniewa Herberta.

Plakat Herbert wystawa CK Agora.jpg

W spuściźnie Zbigniewa Herberta pozostało ponad siedem tysięcy rysunków. Powstawały one przy użyciu długopisu, flamastrów czy cienkopisów, piórka, pędzelka, kredki, a czasem wzbogacane były akwarelą. Nie lubił fotografii. Pisał : „Nikt już nie ma ochoty studiować rzeczy bezpośrednio. Mechaniczne oko niezmordowanie płodzi cienkie jak błona wzruszenia.” Dlatego podróżując wiele rysował, traktując to jako przygotowanie do kolejnych książek. Na wystawie znajdzie się ok. 60 zreprodukowanych rysunków, pokazujących miejsca podróży poety, m.in. Wyspy Greckie, Akropol, Bretanię, Włochy, Wiedeń, Berlin. Znajdą się na niej także impresje poety z oglądanych obrazów w wielkich galeriach europejskich.

Na wernisaż wystawy zostali zaproszeni: żona poety – Katarzyna Herbert oraz reżyser filmu „Herbert – fresk w kościele”, Piotr Załuski. Po wernisażu odbędzie się projekcja filmu i spotkanie z zaproszonymi gośćmi w sali kameralnej.

Wystawa czynna jest do 10 maja 2008. Wstęp wolny.

Źródła[edytuj]

  • materiał prasowy nadesłany do redakcji Wikinews
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości