2008-04-15: Chełm: spór o rurę kanalizacyjną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 kwietnia 2008

Monika Mariańska, mieszkanka Chełma została pozbawiona kanalizacji odprowadzającej z domu nieczystości. Przyczynił się do tego jej wuj Jerzy Rybczyński, który usunął kawałek rury znajdujący się na jego działce.

"Za te elementy odpowiada właściciel. My nie możemy ingerować w waśnie między sąsiadami" - stwierdził Henryk Dżaman, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. MPGK poinformowało, że rozwiązaniem problemu byłoby doprowadzenie kanalizacji inną drogą jednak koszty przyłączenia musiałaby pokryć Mariańska.

"Dlaczego mam płacić kilka tysięcy złotych z własnej kieszeni, skoro to nie ja uszkodziłam przyłącze? Najgorsze jednak jest to, że za tą samowolę nic mojemu wujowi nie grozi. Chyba że pójdę do sądu" - powiedziała poszkodowana.

W sądzie toczy się już sprawa dotycząca podziału działki, której Mariańska i Rybczyński są współwłaścicielami. "Sprawa w sądzie jeszcze trwa. Myślę, że właśnie to jest powodem całego zamieszania. Wuj po prostu zrobił mi na złość" - dodała Monika Mariańska.

Jerzy Rybczyński nie chciał wypowiedzieć się w sprawie dotyczącej rury kanalizacyjnej. Stwierdził jedynie, że są to "sprawy rodzinne".

"Zgodnie z prawem, na rozbiór sieci kanalizacyjnej nie trzeba mieć żadnego zezwolenia. Fakt ten jednak trzeba zgłosić do wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta. Jeśli się tego nie zrobi - urzędnicy są bezsilni" - napisano w Dzienniku Wschodnim.

"Przyłącze nie wymagało pozwolenia na budowę. My w tej sprawie nie możemy nic zrobić" - stwierdził Krzysztof Chyła z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

"Obowiązkiem właściciela posesji jest podłączenie do sieci kanalizacji lub wybudowanie szamba. W przypadku braku podłączenia, właścicielowi grozi kara grzywny" - odpowiedział Mariańskiej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Zgodnie z tym Rybczyński zgłosił brak doprowadzonej kanalizacji od posesji Mariańskiej Straży Miejskiej i Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości