2008-04-09: Wrocław: 15 czerwca koncert Leopoldinum

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 9 kwietnia 2008

15 czerwca o godzinie 18:00, w auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpi Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldiunum pod batutą Ernsta Kovacica. Prezentowana muzyka będzie zróżnicowana - publiczność usłyszy zarówno klasyczne symfonie, jak i utwory z pierwszej połowy XX wieku.

Na początku zabrzmią 2 Interméde G. Enescu. Kompozytor ten był również muzykiem. Grał na skrzypcach, pianinie oraz dyrygował. W swych utworach nawiązuje do rumuńskiej muzyki ludowej. Wśród jego uczniów znaleźli się m.in. Yehudi Menuhin, Christian Ferras, Ivry Gitlis, Arthur Grumiaux, czy Ida Haendel.

Jako kolejna zabrzmi IV symfonia F-dur (Die Rettung der Andromeda durch Perseus) D. von Dittersdorfa - jest to jedna z 12 symfonii opartych na Metamorfozach Owidiusza. Mimo, że uznawany jest za jednego z najważniejszych klasycystycznych kompozytorów, to jego utwory są obecnie bardzo rzadko wykonywane. Kompozytor napisał około 120 symfonii oraz oratoriów, oper, kantat, koncertów, muzyki kameralnej oraz utworów fortepianowych.

Nikolas Skalkottas jest uznawany za jednego z najważniejszych greckich kompozytorów XX wieku. Chociaż swoją edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach, w 1923 zdecydował się porzucić koncertowanie i zajął się komponowaniem (studiował, m.in. u Arnolda Schönberga). Skalkottas tworzył w duchu neoklasycyzmu i hołdował idei muzyki absolutnej. W swych kompozycjach czerpał z klasycznego repertuaru (m. in. stosując tradycyjne formy sonaty, wariacje, suity), ale często dodawał też elementy muzyki greckiej, jak np. w 36 Greckich Tańcach na orkiestrę. Stylistyka muzyki Skalkottasa oscyluje między tonalnością, atonalnością oraz techniką dwunastotonową. Podczas dzisiejszego wieczoru zostanie wykonane Ten sketches for strings tego kompozytora.

W listopadzie 1779 r. w ogromnej posiadłości Esterhazych, gdzie Joseph Haydn był nadwornym kompozytorem, wybuchł pożar. Ogień zniszczył sam budynek opery a także klawesyn i cenne rękopisy Haydna. Pomimo tej tragedii już miesiąc później został położony kamień węgielny pod nową, większą operę. I to właśnie z okazji tej uroczystości Haydn napisał Symfonię nr 70 D-dur, która zwieńczy dzisiejszy koncert.

Bilety na koncert w cenie 25 zł i 15 zł sprzedawane będą w kasie Filharmonii Wrocławskiej lub godzinę przed koncertem.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości