2008-04-04: NATO z Ukrainą i Gruzją?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 kwietnia 2008
Sesja robocza Szczytu NATO w Bukareszcie

Sukces - tak o wczorajszej deklaracji NATO mówił prezydent Lech Kaczyński. Z ust sekretarza generalnego Sojuszu podało zapewnienie, że w przyszłości Ukraina i Gruzja dołączą do Paktu.

Mimo że to wciąż niewiele, a droga do członkostwa przed tymi krajami daleka, to i tak jeszcze niedawno próżno było czekać na podobne stwierdzenie. Stanowczo sprzeciwiały się temu Niemcy i Francja, przeciwnie m.in. do Polski, która przez cały czas była za poszerzeniem Sojuszu.

NATO uznaje, że Ukraina i Gruzja będą członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego – to jedno zdanie wypowiedziane przez sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera jest sygnałem, że nastąpiła akceptacja na przyjęcie do struktur NATO byłych republik radzieckich.

Przeciwna takiemu obrotowi spraw jest Rosja. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji określił to posunięcie mianem "wielkiego strategicznego błędu". Jednocześnie w Gruzji i na Ukrainie nie ma jednomyślności i już w tej chwili słychać głosy sprzeciwu wobec wstąpienia do Sojuszu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]