Przejdź do zawartości

2008-04-03: Turcja nie ustaje w prewencyjnej walce z Al-Kaidą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 kwietnia 2008

Turecka policja zatrzymała wczoraj 45 osób podejrzanych o związki z Al-Kaidą i planowanie zamachów. Jest to jedna z kolejnych dużych akcji wymierzonych w tureckie środowiska islamskich ekstremistów działające na terytorium Turcji.

Lokalne media poinformowały, że podejrzani zostali zatrzymani podczas kilku równoległych akcji w różnych dzielnicach Stambułu, a następnie przesłuchani przez policję. W najbliższym czasie decyzję o postawieniu zarzutów i aresztowaniu podejmie turecki sąd.

W styczniu turecka policja najechała na 18 różnych lokalizacji w południowo-wschodniej Turcji, aby stanąć na przeszkodzie planom islamskich ekstremistów powiązanych z Al-Kaidą, którzy zamierzali zorganizować w tureckich miastach kilka zamachów z użyciem samochodów pułapek. W potyczkach z policją zginęło czterech terrorystów, 17 zostało aresztowanych.

Tureckie władze i siły bezpieczeństwa kładą szczególny nacisk na zapobieganie rozwojowi komórek terrorystycznych na własnym terytorium.

Szczególne zmobilizowanie sił pod tym kątem nastąpiło pięć lat temu po serii zamachów na dwie stambulskie synagogi i brytyjskie placówki dyplomatyczne i finansowe. Do zamachów, w których śmierć poniosły 63 osoby a setki zostało rannych, przyznała się Al-Kaida, a bezpośrednimi organizatorami zamachów okazali się obywatele Turcji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]