2008-04-02: Rosja przekaże pomoc humanitarna dla kosowskich Serbów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 2 kwietnia 2008
Europe location KOS.png

Rosja nie ustaje w próbach wpływania na sytuację w Kosowie. Dziś z Moskwy wyleciał pierwszy transport z pomocą humanitarną przeznaczoną dla serbskich obywateli Kosowa.

Rosyjski transport humanitarny to 40 ton różnego rodzajów środków i żywności. Popołudniu transport powinien wylądować w Belgradzie, aby w kolejnym etapie ciężarówkami zostać przetransportowanym do Kosowa.

Siergiej Ławrow

Nad rozdziałem pomocy humanitarnej na miejscu będą odpowiadać specjalni przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wysłannicy Moskwy mają za zadanie nawiązać kontakt z władzami lokalnymi i bezpośrednio kontrolować podział środków.

Informacja o wysłaniu dzisiejszego transportu została podana już podczas zeszłotygodniowego posiedzenia rosyjskiego rządu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił wówczas, że Moskwa musi odpowiedzieć na pogarszającą się sytuację materialną serbskiej społeczności Kosowa. O pomoc humanitarną dla sowich rodaków w Kosowie zwrócić miały się do Rosji same władze Serbii, prosząc szczególnie o przekazanie środków higieny i trwałej żywności.

Rosyjska pomoc humanitarna dla kosowskich Serbów zostanie przekazana jeszcze w trzech kolejnych podobnych transportach. Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował, aby cała akcja została przeprowadzona „bez podtekstu politycznego”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]