Przejdź do zawartości

2008-04-02: Abp Stanisław Wielgus laureatem nagrody na KUL-u

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 kwietnia 2008

Emerytowany metropolita warszawski abp Stanisław Wielgus został laureatem Nagrody im. Ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2007. Wyróżnienie to przyznaje Towarzystwo Naukowe KUL.

Abp Wielgus otrzymał to wyróżnienie w dowód uznania za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Wręczenie tytułu nastąpi 4 kwietnia o godz. 16:00 na auli KUL. Dotychczas laureatami nagrody byli m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Władysław Tatarkiewicz, czy abp Józef Życiński.

Arcybiskup Stanisław Wielgus jest profesorem zwyczajnym filozofii, w latach 1989-1998 pełnił funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 1 sierpnia 1999 objął urząd biskupa płockiego, który pełnił do 5 stycznia 2007, kiedy decyzją papieża Benedykta XVI zastąpił kard. Józefa Glempa na stanowisku metropolity warszawskiego. Obecnie jest arcybiskupem seniorem, ale cały czas kontynuuje pracę naukową na KUL. Nie jest to pierwsze odznaczenie którym został utytułowany hierarcha: posiada m.in. tytuły Honorowego Obywatela Pułtuska i Płocka, oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.