2008-04-01: Di Luca może stracić maglia rosa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 1 kwietnia 2008

Danilo Di Luca stanie jutro przed grupą ekspertów Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI), która zadecyduje o jego dalszym losie.

Włochowi grozi 2-letnia dyskwalifikacja i odebranie zwycięstwa w Giro d'Italia 2007. Podstawą dochodzenia jest wynik badania antydopingowego, które przeprowadzone zostało po 17. etapie Giro d'Italia 2007 (z metą na szczycie Monte Zoncolan). W próbce pobranej od kolarza stwierdzono podwyższony poziom testosteronu.

Jeśli decyzja CONI będzie niekorzystna dla Włocha, zwycięzcą Giro d’Italia zostanie Andy Schleck. 22-letni Luksemburczyk przegrał tamten wyścig o niecałe 2 minuty i wygrał klasyfikację młodzieżową. Był to dla niego debiut w Wielkim Tourze.

Jeśli CONI zawiesi go i odbierze mu różową koszulkę, wtedy ja będę zwycięzcą, ale nie jest to sposób, którego bym chciał - mówi kolarz CSC - jestem bardzo szczęśliwy z tego co osiągnąłem. Dla wielu, jestem prawdziwym zwycięzcą tego wyścigu. Czego mogę chcieć więcej?

W tym sezonie Andy Schleck nie wystartuje w Giro d’Italia, jego celem będzie Tour de France. Obecnie, razem ze swym starszym bratem Fränkiem, przygotowuje formę na ardeńskie klasyki.

Eksperci, którzy spotkają się jutro, by zadecydować o losie Włocha to: prof. Vincenzo Toscano, prof. Riccardo Lubrano, prof. Romolo Dorizzi i prof. Alfredo Pontecorvi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]