2008-04-01: Żart: Czy na Wikipedii pojawią się reklamy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 1 kwietnia 2008
Wikimedia
Wikimedia logo family complete-2021.svg
Gwiazda porno Sylvia Saint w koszulce stworzonego przez Jimmy'ego Walesa Bomisu. Czy będzie też reklamować Bomis na Wikipedii?

W gorącej dyskusji na liście mailingowej Fundacji Wikimedia, opiekującej się od strony technicznej Wikipedią i jej siostrzanymi projektami, w tym Wikinews, ponownie pojawiła się kwestia, czy na Wikipedii mogą pojawić się reklamy.

Ostatnia zbiórka pieniężna nie przyniosła spodziewanych efektów. Jak można przeczytać w ostatnim raporcie finansowym, wydatki na utrzymanie serwerów i łączy internetowych wzrosły w roku 2007 ponad dwukrotnie, podczas gdy od darczyńców wpłynęło w stosunku do roku 2006 jedynie kilka procent więcej pieniędzy. Już opublikowany pod koniec poprzedniego roku raport ze zbiórki pieniężnej wskazywał, że Fundacja będzie musiała znaleźć szybko nowe źródła finansowania.

Członek Rady Zarządzającej Fundacji, Erik Möller, zaproponował na liście mailingowej Fundacji, by wzorem stron wiki prowadzonych przez spółkę Wikia (w której udziały ma Jimmy Wales, założyciel Wikipedii), po prawej stronie w wąskim pasku bocznym pojawiły się reklamy kontekstowe (przykład na jednej ze stron Wikii).

Jako propozycja strony serwującej reklamy oprócz Google AdSense pojawiła się spółka Bomis – serwująca treści erotyczne spółka założona przez Walesa jeszcze przed stworzeniem Wikipedii. W tym celu oprogramowanie Wikipedii miało by być zmodyfikowane tak, by zarejestrowani użytkownicy musieli podawać swój wiek a "różowe" reklamy byłyby serwowane tylko zarejestrowanym, pełnoletnim osobom. Na korzyść Bomisu ma przemawiać to, że reklamy erotyczne przynoszą znacznie większe zyski, niż zwykłe reklamy typu AdSense.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]