2008-04-01: Żart: Bruksela zwyciężyła w konkursie o tytuł Najbrudniejszego Miasta Świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 1 kwietnia 2008
Bruksela

Bruksela została okrzyknięta Najbrudniejszym Miastem Świata - podał Dziennik Popołudniowy. Do walki o tytuł zostało wytypowanych 50 miast i miejscowości.

Warszawa z 67 punktami uplasowała się na 29 miejscu. W wyścigu o ten niezbyt szczytny tytuł wyprzedziła ją jedna z polskich osad - Kurów (województwo lubelskie). Miejscowość ta zebrała 98 punktów i uplasowała się na 20 miejscu. Wieś stała się znana dzięki popularyzacji jej na różnojęzycznych projektach Wikipedii. Podobno w ponad 200!

Bruksela

W marcu 2007 r. w miejscowości koncertował Michael Jackson, a na 2008 r. zapowiedziała tam swoja wizytę Hillary Clinton. Ma ona spotkać się m. in. z Wojciechem Jaruzelskim na ognisku nad Kurówką, gdzie uczestnicy spotkania upieką kaczkę. Wieś jest również znanym ośrodkiem futrzarskim. Szkoda tylko, że mieszkańcy nie dbają o czystość w swoich zagrodach i wokół nich.

Do ścisłej czołówki konkursu zakwalifikowało się 12 miast. Wśród nich było tylko jedno europejskie - Bruksela - i ona wygrała.

Wyniki konkursu ogłaszane są co roku w ostatni weekend marca. W tym roku uroczysta gala odbyła się 30 marca w Mbabane, stolicy Suazi, niewielkiego państwa w południowej Afryce.

Konkurs organizowany jest od 3 lat. Główną nagrodą jest śmieciarka. Otrzymują ją zakłady zajmujące się oczyszczaniem miejscowości, która wygrywa. Konkurs organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Utrzymania Czystości przy ONZ.

W porównaniu do zeszłorocznych edycji poziom czystości polskich miast zwiększył się. Jeszcze przed rokiem Warszawa zajmowała 19 miejsce, a przed dwoma laty Kurów zakwalifikował się do "parszywej dwunastki" najbrudniejszych miast.

Ranking publikowany jest w The New York Times (USA) oraz w Financial Times (Wielka Brytania) w pierwszym tygodniu kwietnia. Miejmy nadzieję, że w kolejnych edycjach konkurencji polskie miasta i wsie wypadną z rankingu.

Bruksela

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Ewelina Pierzchała – Najbrudniejsze Miasto Świata 2008 – Dziennik Popołudniowy, 1 kwietnia 2008