Przejdź do zawartości

2008-03-31: Olejniczak o rozstaniu z Partią Demokratyczną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 marca 2008
Wojciech Olejniczak

Lider SLD opisał na swoim blogu, dlaczego rozstaje się z Partią Demokratyczną.

Wojciech Olejniczak tłumaczył, że SLD musi trwać przy swoich ideach. Zasugerował jednocześnie, że pozostanie w LiD oznaczałoby odejście od poglądów socjaldemokratycznych.

"We wszystkich tych sprawach mamy własne poglądy, nie są one jakąś ekstrawagancją, podobnie myślą socjaldemokraci w Europie Zachodniej. Ci którzy zbudowali dobrobyt Europy. Dobrobyt dla wszystkich. Sęk w tym, że tych poglądów nie podzielali Demokraci. Rozumiem ich, bliżej im do wizji państwa liberalnego. Więc uznałem, że pora wyciągnąć wnioski" – napisał polityk.

"W nowej sytuacji politycznej nasza koalicja z Demokratami stawała się z każdym tygodniem coraz mniej czytelna. My mówiliśmy o Polsce socjaldemokratycznej, oni o Polsce liberalnej. My w Parlamencie Europejskim chcieliśmy budować silną frakcję socjaldemokratyczną, oni – liberalną. My mówiliśmy, że jesteśmy przeciw tarczy antyrakietowej, oni – że są za. My mówiliśmy, że chcemy europeizować ustawę antyaborcyjną, oni – że obecna ustawa im się podoba. Mieliśmy inne poglądy na sprawę ratowania służby zdrowia, czy jeśli chodzi o szeroko pojmowany socjał. To wszystko tworzyło kakofonię. Dlatego najbardziej uczciwym rozwiązaniem jest zakończenie dotychczasowej formy współpracy. Bez wzajemnych pretensji, bez cichych dni, bez uszczypliwości, bez przeciągania w czasie, bez narastających pretensji. Za to z szacunkiem i po męsku (...). Myślę, że nowa sytuacja (...) pomoże nam pokazać Polakom socjaldemokratyczną alternatywę. To jest jedyna realna alternatywa wobec rządów Platformy, bo przecież nie jest nią PiS, w którym karty rozdawać zaczął Tadeusz Rydzyk. Jestem pewien, że wielu Polaków na tę alternatywę oczekuje. Gdyż wiem, że tylko wizja socjaldemokratyczna gwarantuje i rozwój i sprawiedliwe dzielenie jego owoców. Gwarantuje Polskę dla wszystkich, a nie tylko dla najbogatszych. Nowa sytuacja będzie też godziną próby dla wszystkich tych, którzy do tej pory gardłowali przeciwko Demokratom, którzy mówili że są lewicowi, tylko LiD im w tej lewicowości przeszkadza (...)" - stwierdził Wojciech Olejniczak.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]