Przejdź do zawartości

2008-03-28: Premier podpisał umowę o małym ruchu granicznym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 marca 2008
Donald Tusk z oficjalną, dwudniową wizytą na Ukrainie - przylot do Kijowa
Donald Tusk z oficjalną, dwudniową wizytą na Ukrainie - przylot do Kijowa

W trakcie wizyty w Kijowie premier Donald Tusk spotkał się z Julią Tymoszenko i podpisał umowę o małym ruchu granicznym.

Dodatkowo w trakcie spotkania podpisano protokół intencji o współpracy Polski i Ukrainy w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przy tej okazji Tusk stwierdził, że promowanie interesów Ukrainy w Europie jest także interesem Polski, a przyjaźń polsko – ukraińska stanowi „rdzeń polskiej polityki zagranicznej”

Podpisana dzisiaj umowa ułatwi przekraczanie granicy mieszkańcom strefy przygranicznej (zamieszkiwanej przez ok. 2,3 mln osób). Po wejściu w życie umowy będą oni mogli przekraczać wielokrotnie granicę na podstawie specjalnych zezwoleń.

Donald Tusk spotkał sie także z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko. "Przyszłość polsko-ukraińskich stosunków jest w sposób jasny i klarowny wytyczona. Napotkałem u prezydenta nadzwyczajne otwarcie, jeśli chodzi o nasze projekty dotyczące tak ambitnych rzeczy, jak przyszła współpraca nad energetyką jądrową, obronnością i wspólne prace naukowe upamiętniające tragedię w Bykowni. Chcemy, aby Polacy i Ukraińcy zaczęli szybciej razem pracować" – powiedział po spotkaniu Tusk.

Premier uczestniczył również w uroczystości otwarcia Centrum Studiów Polskich i Europejskich przy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]