2008-03-28: Prawo jazdy nie będzie już dożywotnie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 28 marca 2008
PL driving license front.JPG

Prawo jazdy nie na zawsze, a na 15 lat. Koniec z bezterminowymi uprawnieniami do kierowania samochodem. Zgodnie z nowym pomysłem Ministerstwa Infrastruktury co 15 lat trzeba będzie przejść badania lekarskie i testy psychologiczne. Jeśli ich wynik będzie negatywny można stracić prawo jazdy.

"Wydaje się, że to dobry pomysł" - ocenił Arkadiusz Delekta z lubelskiej drogówki. Podkreśliło on, że obowiązek poddawania się badaniom mają kierowcy pojazdów ciężarowych i autobusów. "Natomiast kierowcy posiadający kategorię B nie mają takiego obowiązku. Dobrze jest, że zwrócono w końcu na to uwagę" - dodał.

Z zapowiadanych zmian zadowoleni są też niektórzy kierowcy, tacy jak pan Andrzej, który za kółkiem spędził już ponad 30 lat. Uważa on, że wprowadzenie dodatkowych badań i testów zwiększy bezpieczeństwo na drogach. "Uważam że kierowcy powinni co jakiś czas przechodzić testy ale też powinna się poprawić nauka jazdy. Ja z obserwacji widzę, że nasi kierowcy jeżdżą mało zdecydowanie i niebezpiecznie" - stwierdził.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada wprowadzenie przepisów w przyszłym roku.

Źródła[edytuj]