2008-03-26: Posłowie PO chcą broni w każdym domu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 26 marca 2008
Platforma obywatelska logo.gif
M9 Palm Supportet Grip.jpg

Platforma Obywatelska planuje rozszerzyć dostęp do broni palnej. Informację o tym ujawnił dziennik „Rzeczpospolita”. Autorem i głównym orędownikiem idei broni w każdym domu jest poseł Andrzej Czuma. Ma on już gotowe uzasadnienie projektu, które przedstawił na wczorajszym prezydium klubu parlamentarnego swojej partii.

"Miała miejsce taka dyskusja, jednak na razie uznaliśmy, że to byłaby rewolucja" – poinformował nieoficjalnie jeden z polityków PO obecny na spotkaniu.

Czuma proponuje wprowadzenie „obywatelskiej karty broni”, dokumentu o który mógłby starać się każdy dorosły Polak. Jedynym wymaganiem przed otrzymaniem "karty" miałoby być potwierdzenie, że starający się o dokument nie miał problemów z prawem lub zdrowiem psychicznym.

"Pojawiła się taka propozycja, ale nie znam szczegółów. Jesteśmy na etapie wstępnego zapoznawania się z projektem. W najbliższych dniach spotkam się z pomysłodawcą" – stwierdził Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu PO.

Z nieoficjalnych informacji wynika, ze pomysł posła Czumy nie cieszy się całkowitym poparciem w klubie. W ocenie wiceszefa klubu parlamentarnego PO Waldy Dzikowskiego, projekt ustawy rozszerzającej dostęp do broni powinien być inicjatywą rządowa, a nie klubową.

"Poseł Czuma mieszkał parę lat w Chicago. Byłbym bardzo ostrożny z realizacją tak ryzykownego pomysłu" – powiedział Janusz Zemke.

"Nie chodzi tylko o rozszerzenie, ale też o zwiększenie rygoru dostępu. Trzeba dać ludziom możliwość obrony przed bandytami. To może zapobiec przestępczości. W kraju takim jak Polska bandyta i tak kupi każdy rodzaj broni, a uczciwy obywatel nie może" – tłumaczył Andrzej Czuma.

"Nie mamy infrastruktury, dzięki której można by przeszkolić obywateli w posługiwaniu się bronią. Nie jest w stanie tego zrobić ani policja, ani wojsko. Obecnie prawo dopuszcza ubieganie się o pozwolenie przez każdego obywatela" – stwierdził gen. Mirosław Gawor, były szef BOR.

"Rozszerzanie dostępu do broni to głupi pomysł. Taka zmiana przepisów mogłaby spowodować, że pozwolenia trafią w ręce ludzi przypadkowych. Pozwolenia powinna wydawać policja, bo ma doświadczenie w posługiwaniu się bronią" - komentował gen. Roman Polko.

Źródła[edytuj | edytuj kod]