2008-03-26: Apel terrorystyczny jednego z przywódców Al-Kaidy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 marca 2008
Ajman az-Zawahiri

Islamskie media na początku tego tygodnia opublikowały apel terrorystyczny jednego z najwyższych przywódców Al-Kaidy Ajmana az-Zawahiriego, w którym wzywa on do ataków na wszelkiego rodzaju amerykańskie i izraelskie instytucje i placówki biznesowe.

Głos w nagraniu – nieoficjalnie rozpoznany jako głos al-Zawahiriego – ponagla do odwetu za działania wojsk izraelskich w Strefie Gazy. Wezwanie jest skierowane do wszystkich muzułmanów. Jego twórca apeluje do wyznawców Islamu o pełne wsparcie dla Palestyńczyków. Zaznacza on, że muzułmanie powinni wspierać ich nie tylko poprzez demonstracje, ale przede wszystkim poprzez działania zbrojne.

Nagranie opublikowano na jednej z islamistycznych stron internetowych, jest ono sygnowane graficznie znakiem fundacji Al-Sahab, medialnego zaplecza Al-Kaidy.

"Uderzcie w interesy Żydów, Amerykanów i wszystkich tych, którzy uczestniczą w atakach na muzułmanów. Wyszukajcie cele, zbierzcie pieniądze, przygotujcie sprzęt i trafny plan i wtedy atakujcie" – można usłyszeć w nagraniu.

Jednocześnie nie padają żadne dokładnie określone cele, wskazane zostają jednak lokalizacje w Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Jordanii. Kraje te terrorysta oskarża o stworzenie „szatańskiego sojuszu”, który wraz z USA i Izraelem blokuje Strefę Gazy kontrolowaną przez Hamas.

Nagranie autorstwa al-Zawahiriego jest kolejnym wezwaniem do walki z Zachodem autorstwa wysokiego rangą lidera Al-kaidy, opublikowanym w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu apel w podobnym tonie wystosował sam Osama bin Ladin. Przywódca międzynarodowych terrorystów nawoływał wówczas do podjęcia ostrej walki w Iraku i ataków na kraje europejskie w odwecie za wydrukowanie karykatur z podobizną Mahometa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]