Przejdź do zawartości

2008-03-21: V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2008 - zapowiedź

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 marca 2008

W dniach 22-27 kwietnia odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2008 w kinie Muranów w Warszawie. W ramach konkursu przedstawionych będzie 47 filmów ubiegających się o nagrodę Warszawskiego Feniksa, podejmujących temat żydowski obejmujący historię narodu żydowskiego, współczesne życie młodych Izraelczyków, czy konflikt palestyńsko-izraelski.

W części filmów podejmowane będą kwestie żydowskiej muzyki, malarstwa czy innych dziedzin sztuki inspirowanych spuścizną żydowskiej kultury. Tak jak w latach ubiegłych na Festiwalu pojawią też się też filmy podejmujące zagadnienie religijności żydowskiej z jej estetyką, egzotykę, ale także problemy i obiekcje jakie budzi ona szczególnie wśród młodych Żydów starających pogodzić wierność przekazanej im Tradycji z realiami współczesnego życia. Przedstawiane będą filmy zarówno polskie, jak i amerykańskie, belgijskie czy brytyjskie.

Gościem honorowym festiwalu będzie reżyser i producent Janusz Morgensztern. W ramach retrospektywy jego twórczości zaprezentowane zostaną takie filmy jak: Jowita, Do widzenia Do Jutra, Ambulans, Potem Nastąpi Cisza, Trzeba Zabić Tę Miłość czy Żółty Szalik.

Odbędzie się także uroczysta premiera filmu „Meduzy” w reżyserii Etgara Kereta i Shiry Geffen, która obecna będzie jako jeden z gości.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć w foyer kina Muranów zatytułowana "Chalutzim” będąca zapisem wspomnień współcześnie żyjących pionierów którzy czterdzieści lat temu zakładali Państwo Izrael. Wystawa jest zainspirowana filmem dokumentalnym autorstwa Marco Cavallarina i Marco Mensy

Wstęp na pokazy konkursowe będzie wolny.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film oraz Media Kontakt.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości