2008-03-18: Unia Europejska wesprze telewizję w formacie DVB-H

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nokia 8800.png
wtorek, 18 marca 2008
N icon economy and business.png

Unia Europejska zdecydowała, że wesprze standard telewizji dla telefonów komórkowych faworyzowany przez firmę Nokia. Rządy państw członkowskich mają nalegać, aby operatorzy telefonii komórkowych korzystali zwłaszcza z tej technologii.

W Europie zwyciężyła koncepcja wsparcia telewizji w formacjie DVB-H (Digital Video Broadcasting for Handhelds), która pokonała rywalizujące z nią standardy – MediaFLO firmy Qualcomm oraz DMB, oba wykorzystywane głównie w Chinach i Korei Południowej.

Standard DVB-H używany jest nie tylko przez Nokię, producenta telefonów komórkowych, lecz także przez takie firmy, jak Motorola, Philips, Sagem, Sony, Ericsson, Samsung oraz popularnych w Europie operatorów komórkowych – Vodafone, O2 oraz T-Mobile. Dla porównania, firma Qualcomm podpisała umowy z największymi dostawcami telefonii mobilnej w Stanach Zjednoczonych, Verizon Wireless oraz AT&T.

Komisja Europejska uzasadnia tę decyzję chęcią zachowania równowagi w światowej ekonomii oraz wsparcia rodzącej się technologii. Ponadto, sam wybór nie jest obligujący dla krajów członkowskich, które nie muszą podejmować działań, mających na celu eliminację pozostałych standardów przesyłu telewizji dla telefonów komórkowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]