Przejdź do zawartości

2008-03-12: Wystawa pt. Europejski Bałtyk: ekologiczny i polityczny aspekt budowy Gazociągu Północnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 marca 2008
Strasburg, Parlament Europejski

W siedzibie Parlamentu Europejskiego otwarta została wystawa fotografii pt. Europejski Bałtyk. Jej celem jest przedstawienie ekologicznego i politycznego aspektu budowy Gazociągu Północnego.

W ocenie organizatorki wystawy, eurodeputowanej PiS Hanny Foltyn-Kubickiej, Morze Bałtyckie jest praktycznie w całości wewnętrznym akwenem Unii Europejskiej i z tego faktu wynika odpowiedzialność UE za jego bezpieczeństwo. Uważa ona, że to przede wszystkim w tym wymiarze należy rozpatrywać plan budowy Gazociągu Północnego.

Wystawa przedstawia kolorowe fotografie ilustrujące zagrożenia płynące z budowy rurociągu na dnie Bałtyku oraz zdjęcia obrazujące polityczny kontekst projektu. W trakcie wystawy pokazany będzie również film autorstwa Georgija Pasko, przedstawiający metody budowy gazociągu, z których będzie korzystał główny inwestor projektu - rosyjski koncern Gazprom.

Eurodeputowana Foltyn-Kubicka, poprzez organizację ekspozycji chce wzmocnić świadomość Europejczyków w tym temacie i zwrócić uwagę na rolę Morze Bałtyckiego w Europie. Jak donoszą media, strasburska wystawa wzbudziła zainteresowanie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]