2008-03-12: W Hadze rozpoczął się proces chorwackiego gen. Ante Gotoviny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 marca 2008

Wczoraj przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii w Hadze rozpoczął się proces byłego chorwackiego generała Ante Gotoviny, oskarżonego o wydanie rozkazu prześladowania chorwackich Serbów w czasie wojny na Bałkanach.

Ante Gotovina jest jedną z osób odpowiedzialnych za organizację operacji „Oluja” („Burza”), która miała na celu wypędzenie tysięcy serbskich mieszkańców regionu Kraijny. W wyniku „Burzy” wojska chorwackie zniszczyły jeden z ostatnich ośrodków serbskiego oporu na terytorium Chorwacji – samozwańczą Republikę Serbskiej Kraijny. W wyniku tych działań wypędzonych ze swych domostw zostało prawie dwieście tysięcy Serbów, zmuszonych do poszukiwania schronienia w Bośni i Serbii. Jednak w czasie „Burzy” zginęło również ponad 350 osób cywilnych, narodowości serbskiej, które zdecydowały się pozostać na terenach od stuleci zamieszkiwanych przez ich przodków. W większości byli to ludzie w podeszłym wieku lub schorowani. W całej Kraijnie splądrowano i zniszczono tysiące domostw. Gotovina, akcję „Burza” przygotował wraz z generałami Ivanem Cermakiem i Maldenem Markacem, którym również zostały postawione zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych. On sam w czasie zbrodniczej akcji był bezpośrednio odpowiedzialny za wyznaczanie celów przeznaczonych do ostrzału artyleryjskiego.

Przed wstąpieniem do wojsk chorwackich Gotovina zdobył doświadczenie jako najemnik. Najpierw przez prawie dziesięć lat był oficerem Legii Cudzoziemskiej (znanym wówczas jako Ivan Grabovac), a później jako Toni Moremante zajmował się organizacją grup najemniczych w Ameryce Południowej. W 1991 r. został żołnierzem nowopowstałego państwa chorwackiego. Jego kariera nabrała blasku w wyniku działań w Kraijnie, a po wojnie mianowano go naczelnikiem armii chorwackiej. Koniec generała stał się faktem w momencie śmierci prezydenta Franjo Tudżmana i wyboru Spite Mesica, z którym Gotovina był w konflikcie. Jeszcze jako wysoki oficer chorwackiej armii wielokrotnie krytykował Mesica za podjęcie współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

Jego zatrzymania dokonano w 2005 r., w jednym z luksusowych hoteli Wysp Kanaryjskich. Wcześniej przez cztery lata ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Zarówno w momencie aresztowania, jak i przy okazji rozpoczęcia procesu, w Chorwacji organizowane były masowe protesty wyrażające poparcie dla Gotoviny, uchodzącego w swym kraju za bohatera narodowego.

W czasie swej mowy przedstawiciel oskarżenia, oprócz przedstawienia zarzutów przeciwko Gotovinie, Cermakowi i Markacowi, zaznaczył również, że za organizację zbrodni, w największym stopniu odpowiedzialny był były prezydent Chorwacji Franjo Tudżman. W ocenie oskarżyciela, w celu zaspokojenia politycznych ambicji. wraz z generałami stworzył on organizację o charakterze przestępczym, której działania miały na celu całkowitą likwidację społeczności serbskiej zamieszkującej Chorwację.

Źródła[edytuj | edytuj kod]